Polski wymiar sprawiedliwości po PiS-owskich reformach, ma kolejny problem. Polska KRS może zostać zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ).

www.flickr.com/photos/blomsberries

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” kierownicze gremium tej organizacji zbierze się w najbliższych dniach na naradzie, by ocenić, jak ostatnie zmiany w polskim systemie sądowniczym wpłynęły na jej niezależność. Jeśli ocean będzie negatywna, polska KRS zostanie wykluczona z europejskiego gremium.

Nawet jeśli ENCJ jest organizacją nie mająca wielkiego znaczenia w systemie europejskiej sprawiedliwości, to ewentualne wykluczenie Krajowej Rady Sądownictwa z jej szeregów przyniesie kolejne szkody wizerunkowe dla Polski jako kraju, w którym niezależne sądownictwo nie istnieje. Władze ENCJ są bowiem zdania, że KRS „nie spełnia wymogu niezależności od władzy”.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zostanie zwołane 17 września w Bukareszcie i wydaje się, że jej decyzje będą tylko formalnością, bowiem już wcześniej sygnalizowano, że zmiany w Polsce nie idą w pożądanym przez Europę kierunku.

Propozycje zarządu ENCJ są takie, by zawiesić polską KRS w prawach członka. Jak podano w uzasadnieniu „KRS nie spełnia już wymogu ENCJ, jakim jest bycie niezależnym od władzy wykonawczej i ustawodawczej w celu zapewnienia niezależność polskiego sądownictwa”.

Poza tym sformułowano 13 punktów, w których pogrupowano pretensje europejskiej struktury rad sądowniczych. Są w nich m.in. wybór członków KRS przez Sejm, a nie przez sędziów, kierunek na wzmocnienie władzy wykonawczej, utajnienie list osób popierających kandydatów do nowej KRS.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”. Każdy kandydat na sędziego/sędzię powinien obligatoryjnie rok czasu spędzić w więzieniu o zaostrzonym rygorze, oczywiście w celi.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Co dalej ze zwolnieniami w LOT? Podczas kontroli poselskiej prezes spółki… wyszedł z biura

31 pytań zadali prezesowi PLL LOT Rafałowi Milczarskiemu posłowie Koalicji Obywatelskiej p…