Share Button

Polski wymiar sprawiedliwości po PiS-owskich reformach, ma kolejny problem. Polska KRS może zostać zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ).

www.flickr.com/photos/blomsberries

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” kierownicze gremium tej organizacji zbierze się w najbliższych dniach na naradzie, by ocenić, jak ostatnie zmiany w polskim systemie sądowniczym wpłynęły na jej niezależność. Jeśli ocean będzie negatywna, polska KRS zostanie wykluczona z europejskiego gremium.

Nawet jeśli ENCJ jest organizacją nie mająca wielkiego znaczenia w systemie europejskiej sprawiedliwości, to ewentualne wykluczenie Krajowej Rady Sądownictwa z jej szeregów przyniesie kolejne szkody wizerunkowe dla Polski jako kraju, w którym niezależne sądownictwo nie istnieje. Władze ENCJ są bowiem zdania, że KRS „nie spełnia wymogu niezależności od władzy”.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zostanie zwołane 17 września w Bukareszcie i wydaje się, że jej decyzje będą tylko formalnością, bowiem już wcześniej sygnalizowano, że zmiany w Polsce nie idą w pożądanym przez Europę kierunku.

Propozycje zarządu ENCJ są takie, by zawiesić polską KRS w prawach członka. Jak podano w uzasadnieniu „KRS nie spełnia już wymogu ENCJ, jakim jest bycie niezależnym od władzy wykonawczej i ustawodawczej w celu zapewnienia niezależność polskiego sądownictwa”.

Poza tym sformułowano 13 punktów, w których pogrupowano pretensje europejskiej struktury rad sądowniczych. Są w nich m.in. wybór członków KRS przez Sejm, a nie przez sędziów, kierunek na wzmocnienie władzy wykonawczej, utajnienie list osób popierających kandydatów do nowej KRS.

Share Button

1 komentarz

  1. Libertyn napisał:

    „Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”. Każdy kandydat na sędziego/sędzię powinien obligatoryjnie rok czasu spędzić w więzieniu o zaostrzonym rygorze, oczywiście w celi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*