Krakowska kuria żąda horrendalnych opłat czynszowych od władz za wynajem budynków, w których mieszczą się przedszkola. Miasto tłumaczy, że dalsze utrzymanie takich placówek będzie nieopłacalne. Kościelnych dygnitarzy to jednak nie obchodzi. Najważniejsze są dla nich zyski.

Kler zyskuje, dzieci stracą / wikipedia commons
Kler zyskuje, dzieci stracą / wikipedia commons

Z 399 do 5 tys. zł ma wzrosnąć czynsz za wynajem przedszkola nr 162 przy ul. Duchackiej. W maju 2016 stawka ma wynieść aż 6,2 tys. W efekcie miasto chce zrezygnować z korzystania z tego budynku. Szczególnie, ze dalsza eksploatacja nieruchomości wymagałaby wykonania remontu dachu, którego koszt szacowany jest na 40 tys. złotych. Jak informuje Łukasz Wantuch – radny z dzielnicy Prądnik Czerwony, magistrat nie chce ładować pieniędzy w budynek, który nie jest jego własnością, a którego właściciel żąda coraz wyższych opłat.

Interweniować w tej sprawie próbował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jednak spotkał się z betonową postawą kościelnych hierarchów. Z ich deklaracji wynika, że cel społeczny, jakim jest funkcjonowanie przedszkola, ustępuje pola rachunkowi ekonomicznemu. – – Nie może być tak, że Kościół ciągle będzie wynajmował swoje budynki za symboliczną złotówkę – mówi ekonom kurii ks. Jan Kabziński w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

Niepewny jest również los dwóch innych obiektów – przedszkola nr 1 przy ul. Kopernika oraz nr 4 przy ul. Piekarskiej. Do końca 2014 roku opłata za ich wynajem wynosiła łącznie 1,2 tys. zł. W maju 2015 kuria zarządziła 1000 proc. podwyżkę. Od maja 2016 miasto ma płacić 16,6 tys. złotych. Placówki zostaną prawdopodobnie zlikwidowane.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Władza PiSdzielców doprowadzi nas do większej ruiny niż armia Watykańskich sługusów i darmozjadów. Ale ciemny lud kupuje to, co ci krwiopijcy wciskają do łbów ciemnoty..

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polacy popierają protest medyków. Z pewnym zastrzeżeniem

W sprawie protestu medyków pojawił się kolejny sondaż. Komentatorzy twierdzą, że świadczy …