Stojącego w „Galerii Wielkich Polaków” w krakowskim Parku Jordana majora Zygmunta Szendzielarza spotkał afront – ktoś oblał monument czerwoną farbą. To już drugi tego rodzaju „atak” na pomnik „wyklętego”.

„Gdy prawica śpi – lewactwo się uaktywnia” – ubolewał na Twitterze kwartalnik „Wyklęci”.


Prezes Towarzystwa Parku im. dr Henryka Jordana Kazimierz Cholewa zgłosił sprawę małopolskiej policji.

–  To celowe działanie polityczne. Komuś zależało na tym, żeby pomnik pozostał jak najdłużej uszkodzony. Zaczyna się długi weekend, kiedy służby miejskie nie pracują w normalnym trybie i kiedy bardzo wiele osób odwiedza park – stwierdził.

Funkcjonariusze szukają sprawców i zachęcają, aby zgłaszać się na komisariat z informacjami dotyczącymi aktu wandalizmu. Trzeba przyznać, że lokalni dewastatorzy pomników trzymają wspólny front, ewidentnie wymierzony w idoli polskiej prawicy: w przeszłości w Parku Jordana dewastowane były pomniki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz gen. Ryszarda Kuklińskiego. „Łupaszce” też się już dostało.

W jego alejce stoi w rządku jeszcze trzech wyklętych: „Pług”, „Zapora” i „Laluś”. Ten ostatni nie załapał się już na objęcie monitoringiem, jednak nie cieszy się zainteresowaniem dewastatorów, w przeciwieństwie do majora.

Nietrudno się domyślić, że oblanie pomnika jednego z najbardziej osławionych bohaterów podziemia niepodległościowego czerwoną farbą to odprysk oburzenia, które wywołała decyzja władz Białegostoku o nazwaniu nowo powstałej ulicy właśnie jego imieniem.

W Radzie Miasta, gdzie większość ma Prawo i Sprawiedliwość, 15 radnych poparło skandaliczny pomysł. W dodatku otwarcie nowej ulicy będzie zbiegać się w czasie z rocznicą pacyfikacji przez ludzi „Łupaszki” dwóch prawosławnych wsi: Potoków (powiat białostocki) oraz Wilukowa (powiat hajnowski). Zginęli wówczas niewinni ludzie, w tym troje dzieci.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ale to w Krakowie czy Białymstoku? Bo w zatęchłej z lekka kotlinie nad górną Wisłą mamy już ze 20 lat ulicę Łupaszki i niestety Lucjanom Dulskim jak dotąd to nie przeszkadza.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Znowu źle się dzieje w spółkach lotniczych? Związkowa Alternatywa powiadamia prokuraturę i PIP

Związkowa Alternatywa nie przestaje interesować się sytuacją w lotniczych spółkach. Zarząd…