Ulica 22 lipca w Kruklankach, której nazwę radni zmienili miesiąc temu na ulicę 22 lipca, nie będzie ulicą 22 lipca. Tak zadecydował wojewoda warmińsko-mazurski.

Ta nazwa ulicy nie ma juz prawa bytu, fot. wikimedia commons

Od września 2016 roku obowiązuje ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego. Zgodnie z jej literą ulice, place, mosty, budowle, obiekty i urządzenia użyteczności publicznej nie mogą nosić nazw kojarzących się z „komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym.

Tymczasem w Kruklankach najdłuższa ulica nosi nazwę 22 lipca i nie dość, że mieszka przy niej mnóstwo ludzi, to na dodatek jest to adres wielu firm oraz urzędu gminy. Miejscowi radni doszli zatem do wniosku, że zmiana nazwy ulicy spowoduje zbędne koszty i „niepotrzebny chaos” wynikający z konieczności wyrabiania nowych dokumentów, meldunków i pieczątek, czy papierów firmowych. Rada Gminy podjęła uchwałę, która by zrobić zadość prawu zmieniała nazwę ul. 22 lipca na ul. 22 Lipca. Jako oficjalne uzasadnienie podano, że ponieważ związane z tą datą Święto Odrodzenia Polski zostało zniesione w 1990 r., to większość mieszkańców gminy nie wie, z czym ta nazwa ma się kojarzyć i nie widzi sensu zmiany nazwy ulicy. W uchwale samorządowcy zapisali zatem, że 22 lipca jest już „wyłącznie datą w kalendarzu” i „nie kojarzy się z ustrojem totalitarnym”.

Delegatura IPN w Olsztynie błyskawicznie wydała oświadczenie, że uchwała „jest próbą obejścia ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej”, a jej uzasadnienie, jak i planowana zmiana nazwy na ul. 22 Lipca, są sprzeczne z duchem ustawy.

– Ta data jest jednoznacznie kojarzona z określonymi wydarzeniami, które mieszczą się w kategoriach ustawy o zakazie propagowania komunizmu. To, że mieszkańcy Kruklanek nie mają ponoć wiedzy o tych wydarzeniach nie oznacza, że nie miały one miejsca – oświadczył naczelnika delegatury IPN w Olsztynie Waldemar Brenda.

Wojewoda podzielił zdanie IPN i wykazując czujność historyczną, wczoraj uchwałę rady gminy Kruklanki uchylił.

– Wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały rady gminy Kruklanki, jako podjętej z naruszeniem prawa. Wątpliwości organu nadzoru wzbudziło to, że w myśl oficjalnego stanowiska IPN nazwa 22 Lipca symbolizuje komunizm i dlatego – zgodnie z ustawą – podlega zmianie – oznajmiła rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz.

Według nieoficjalnych informacji radni rozważają teraz możliwość nadania ulicy nazwy 22 lipca, z uzasadnieniem, że nowa nazwa ma związek z kościelnym świętem Marii Magdaleny, przypadającym właśnie w tym dniu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wybory w Iranie: konserwatysta Ebrahim Raisi będzie nowym prezydentem AKTUALIZACJA

Nowym prezydentem Iranu najprawdopodobniej zostanie konserwatysta Ebrahim Raisi – po…