Media informacyjne z minuty na minutę podają coraz wyższe statystyki zabitych. W tej chwili wiadomo już o 160 ofiarach śmiertelnych i 400 rannych, którzy ucierpieli w wyniku serii eksplozji w sześciu miejscach jednocześnie podczas wielkanocnych nabożeństw.

Wybuchy miały miejsce w Kolombo – w trzech kościołach (św. Antoniego w Kolombo oraz dwóch świątyniach w Negombo niedaleko stolicy i w Batticaloa na drugim końcu kraju) oraz trzech pięciogwiazdkowych hotelach (Shangri-La, Kingsbury i Cinnamon Grand Hotel). Jak podaje Associated Press, eksplozje były „zintegrowane” – doszło do nich prawie jednocześnie. Jak ustaliła agencja, w co najmniej dwóch przypadkach były to samobójcze zamachy. Na razie nikt nie przyznał się do zorganizowania wybuchów. Wśród ofiar są zarówno miejscowi katolicy świętujący Wielkanoc, jak i zagraniczni turyści (około 35 osób). Liczba rannych sięgnęła 400, mówi się już o 160 ofiarach śmiertelnych. AFP podaje, że wielu rannych jest w stanie krytycznym, więc z pewnością do popołudnia liczba zabitych jeszcze wzrośnie.

Premier Sri Lanki zwołał specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jednocześnie potępił sprawców na Twitterze: „Zdecydowanie potępiam dzisiejsze tchórzliwe ataki na nasz naród. Apeluję do Lankijczyków, aby byli zjednoczeni i silni w tym tragicznym czasie” – napisał.

Prezydent Maithripala Sirisena natomiast wydał oświadczenie, w którym wzywa obywateli do zachowania spokoju.

Sri Lanka jest w większości buddyjskim krajem, katolicy stanowią tam około 7 procent populacji.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No to polskie „lewuszki” walczące o wyparcie Kościoła Katolickiego mają bardzo wesołe Święta.

    1. Komentarz typowego polskiego „prawackiego” i zaściankowego kato-talibanu, nie rozumiejącego świata, historii tego regionu i wyspy (dawny Cejlon) i stosunków społecznych w tej części Azji. To, że zamachu dokonano w świątyniach (że są to akurat w tym wypadku katolickie jest sprawą drugorzędną, równie dobrze mogłyby być to asramy, meczety lub synagogi) jest tylko kwestią przypadku. To miejsca gdzie gromadzą się akurat w tym.czasie ludzie. Dużo ludzi – w kościele: wierni, w hotelu – turyści. I chodzi o efekt, wydźwięk, medialne show (co by to mimo tragizmu oznaczało). Znając niedawne dzieje Sri Lanki, historię i metody działania Tamilskich Tygrysów (to ta organizacja pierwsza zaczęła stosować zamachy samobójcze w partyzanckiej walce o niezależność tzw. „Tamil-landu”) można domniemać, że to kolejna mutacja tej struktury dokonała tego zamachu. Tyle, bez uzasadnień religijnych czy politycznych (polsko-kato-talibskich) syntymentow.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…