Afgańczycy biorą dziś udział w wyborach parlamentarnych, które przebiegają w chaosie, w atmosferze strachu,  wśród zamachów bombowych. W Kabulu zginęły do tej pory trzy osoby, jest ponad 30 rannych.  Lokale wyborcze w części kraju kontrolowanej przez talibów, tj. na  ok. połowie terytorium, są nieczynne. Przed czynnymi od rana ustawiały się kolejki.

Herat. Kolejka do głosowania. twitter

249 miejsc w afgańskim parlamencie chce zająć ponad dwa i pół tysiąca kandydatów. Dziesięciu zostało zabitych. W wielu lokalach wybory nie mogą się odbyć, bo brakuje komisji wyborczych lub list wyborczych. Gdzie indziej źle funkcjonowały terminale rozpoznania biometrycznego, zainstalowane w ostatnim momencie i używane po raz pierwszy.

„Było nas ok. 500 przed drzwiami, czekaliśmy dwie godziny na głosowanie. Otworzono z opóźnieniem, listy wyborców są niekompletne, a głosowanie z tą maszyną zabiera 20 min.”- mówił dziennikarzom Harun Madżidi, wyborca z Kabulu. Niezależna Komisja Wyborcza  już zdążyła przeprosić za te nieprawidłowości – głosowanie zostanie przedłużone, gdzieniegdzie do jutra. Ludzie narzekają na kolejki, bo są one łatwym celem ataków bombowych.

Talibowie od wielu tygodni  ostrzegali, że będą odwoływać się do przemocy, by przeszkodzić w „nielegalnym” procesie wyborczym. Jeszcze dziś rano ich rzecznik Zabihullah Mudżahid radził rodakom na Twitterrze, by pozostali w domach: „Nie należy brać udziału w tych teatralnych wyborach, jeśli chcecie chronić własne życie”. W ostatnich miesiącach setki osób zostały zabite lub ranne w zamachach antywyborczych.

W Kandaharze talibowie zaatakowali dziś silnie strzeżony kompleks policyjny i zabili generała Abdula Razika, wpływowego szefa regionalnej policji. W całej prowincji wybory przeniesiono na przyszły tydzień. Dzisiejsze głosowanie ma być rodzajem testu przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica walczy z nadużywaniem umów śmieciowych. Wniosła ważny projekt ustawy

Zapewne ten poselski projekt ustawy złożony przez przedstawiciela Lewicy przepadnie w Sejm…