Złotousta posłanka PiS skierowała pismo do Elżbiety Rafalskiej. Chce udaremnić sieciom sklepów Żabka, Fresh Market i Lewiatan przekształcenie w placówki pocztowe i kurierskie, co pozwoli ominąć zakaz handlu w niedzielę.

Posłanka Pawłowicz wreszcie po naszej stronie barykady! „Według przekazanych mi informacji, sieci sklepów, m.in. Żabka, Freshmarket czy Lewiatan chcą zmusić swoich franczyzobiorców do podpisywania umów z firmami kurierskimi i pocztowymi, jak np. DHL czy inPost, by przekształcić sklepy spożywcze częściowo w placówki pocztowe i kurierskie, które nie podlegają zakazowi handlu w niedzielę” – napisała w piśmie skierowanym do minister rodziny, pracy i polityki społecznej,

Wcześniej na problem zwracała uwagę „Solidarność”, która domagała się specjalnej „antyżabkowej” nowelizacji ustawy. Żabka wprowadziła na razie punkty pocztowe w tysiącu swoich placówek, ale docelowo wszystkie 5 tysięcy ma zostać przekształcone w punkty nadawania i odbioru przesyłek. Od listopada 2017 roku w Żabkach można również odbierać przesyłki kurierskie DHL.

„Wątpliwe, by ktoś w niedzielę nadawał listy i paczki czy odbierał przesyłki kurierskie. Mogą to być pojedyncze, absolutnie bardzo rzadkie przypadki lub w ogóle może takiej praktyki nie być” – czytamy dalej w piśmie posłanki Pawłowicz. – „Taka próba obejścia przepisów ustawowych najbardziej uderzy w pracowników, ale również i właścicieli tych sklepów, którzy i tak cierpią z powodu podporządkowania się dominującej roli franczyzodawców”.

Posłanka prosi też minister Rafalską o „zainteresowanie się tym palącym problemem i podjęcie możliwie pilnych działań w celu uszczelnienia zapisów ustawy”, ponieważ „sieć franczyzobiorców Żaki, Freshmarket i Lewiatan jest dziś dominującą w Polsce siecią sklepów spożywczych, przepisy ustawy o zakazie handlu w dużej mierze stałyby się w ich przypadku fikcyjne”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…