Walerian Słomka, profesor nauk teologicznych i nauczyciel akademicki Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i ksiądz-pedofil, został w 2008 roku odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, za działalność organizacyjną i społeczną”. Teraz Andrzej Duda odbierze mu to odznaczenie.

O pozbawienie księdza-pedofila Orderu zwrócił się do obecnego prezydenta RP Piotr Halliop – ofiara Waleriana Słomki. Już wcześniej zgłaszał on władzom m.in. KUL i lubelskiej kurii fakt, iż był przez tego duchownego molestowany seksualnie. W marcu br. zakończył się proces cywilny w tej sprawie. Zgodnie z sentencję wyroku ksiądz ma przeprosić mężczyznę. Ks. Słomka uczynił to, wysyłając list polecony. Przeprosił za „naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994”.

– To się zaczęło w 86 roku. Miałem wówczas 6 lat. Na początku było tylko głaskanie po głowie, przytulanie. Kiedy skończyłem 13 lat zgwałcił mnie po raz pierwszy – cytuje ofiarę portal Fakt24.

– Ten człowiek zniszczył mi płciowość i seksualność. To, że w wieku 35 lat jestem sam, to jego zasługa. Blokady, które się potworzyły w głowie, dotyczące intymnej relacji z drugą osobą, są skutkiem tamtych zachowań i doświadczonego w tamtych okolicznościach bólu. To, że dzisiaj nienawidzę kościoła i kleru, to jego zasługa – mówił jeszcze mężczyzna w rozmowie z Fakt24.

Sprawę molestowania seksualnego badała Kongregacja Nauki i Wiary. Kapłan nie przyznawał się do winy. Przeraża również reakcja Watykanu. Decyzją Stolicy Apostolskiej został on zobowiązany m.in. do intensywnej modlitwy i pokuty oraz powstrzymania się od jakiejkolwiek aktywności publicznej. Nie został jednak wydalony ze stanu duchownego. Wiadomo jedynie, że od 2003 r. ksiądz nie pracuje na KUL-u.

Halliop zwrócił się z prośbą do prezydenta o odebranie duchownemu odznaczenia państwowego w maju. „Sprawa została przekazana do zaopiniowania przez Kapitułę Orderu Odrodzenia Polski” – potwierdziła wówczas Kancelaria Prezydenta RP.

Jak nieoficjalnie ustalił dziennikarz RMF FM, o odebraniu duchownemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski zdecydował osobiście prezydent Andrzej Duda.

Warto przypomnież, że prasa fundamentalistyczna nazywała ks. Słomkę „kapłanem niezłomnym” i wyrażała się o nim w samych superlatywach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Działacze Nowej Lewicy uczcili partyzantów Gwardii Ludowej. Złożyli kwiaty pod leśnym pomnikiem

Działacze Nowej Lewicy z Piotrkowa Trybunalskiego uczcili pamięć Małego Franka – dow…