Wśród odznaczonych wczoraj przez prezydenta Kawalerów oraz Dam Orderu Orła Białego znalazły się postaci, z których wkładem w rozwój polskiej nauki czy kultury dyskutować nie można. Były tam również – ciężko oprzeć się wrażeniu – odznaczenia nadane po linii politycznej zgodności.

Order Orła Białego, fot. wikimedia commons
Order Orła Białego, fot. wikimedia commons

– Dziękuję za całe wasze dotychczasowe życie, wybitne z punktu widzenia Polski. Order Orła Białego ma wielkie znaczenie dla Rzeczypospolitej. W ten order wpisana jest polska historia – powiedział PAD wręczając odznaczenia na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnieni zostali: sportsmenka Irena Kirszenstein-Szewińska, Michał Kleiber – wieloletni prezes Polskiej Akademii Nauk, kompozytor Michał Lorenc… i tu następuje przeskok: Wanda Półtawska, Zofia Romaszewska i Bronisław Wildstein.

Trzy ostatnie sylwetki budzą w mediach najwięcej kontrowersji. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że Andrzej Duda postanowił dopieścić katolickie środowiska poprzez odznaczenie Wandy Półtawskiej, przyjaciółki Karola Wojtyły, której wkład w walkę o większą niezależność kobiet i prawo do decydowania o własnej rozrodczości jest po prostu szkodliwy. Środowiska czujące nieustającą potrzebę negowania okresu PRL w polskiej historii i legitymizowania własnego antykomunizmu dopieścił prezydent, przyznając wysokiej rangi odznaczenie autorowi pamiętnej „Listy Wildsteina”. Order dla Zofii Romaszewskiej to również ukazanie „jedynego słusznego wzorca” opozycyjnej, solidarnościowej młodości oraz dowartościowanie środowiska Solidarnych 2010 i przyległości. To ewidentnie nominacje po partyjnej, propisowskiej linii.

Prezydent podziękował wyróżnionym za „wybitne życie”: – Wybitne życie z punktu widzenia państwa polskiego, a także służby dla polskiego społeczeństwa. Służby często w bardzo trudnych czasach. Służby odważnej bez obawy, nie tak jak dzisiaj, tylko o krytykę, ale bez obawy często o prześladowanie, czasem więzienie. Tak było – mówił.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. nie zapominajcie, że Duda dopieścił rydzykowych także poprzez Szewińską, która od lat jest bardzo radiomaryjną Ireną.

  2. manipulowanie tym orderem i dawanie byle komu sprawia że jest to tylko żałosny kawałek metalu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…