Mimo włączenia w swoje szeregi PSL nie udało się Koalicji Europejskiej przyciągnąć przedstawicieli zawodów rolniczych. PiS wybrali również robotnicy fizyczni i emeryci, którym partia Kaczyńskiego dała trzynastą emeryturę, tuż przed wyborami.

Jak wynika z sondażu Ipsos, aż 72,3 proc. rolników, którzy w niedzielę poszli do urn poparło Prawo i Sprawiedliwość. To wielka porażka KE, której koncepcja zakładała rozszerzenie elektoratu o segmenty wiejskie poprzez akces Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podczas kampanii wyborczej serwisy informacyjne w TVP intensywnie atakowały partię Władysława Kosiniaka-Kamysza za przystąpienie do koalicji której inni członkowie popierają kartę LGBT i prawo do aborcji. Jak widać, przekaz ten przekonał rolników do porzucenia PSL na rzecz PiS. Zaledwie 17 proc. przedstawicieli tej grupy zawodowej zagłosowało na ludowców.

Na partię Kaczyńskiego zagłosowało też 59,8 proc. pracowników fizycznych, co potwierdza niejako tezę, że klasa pracująca w tradycyjnym tego pojęcia rozumieniu jest w Polsce konserwatywna. Warto jednak pamiętać, że za rządów PiS płaca minimalna rosła najszybciej, a rząd wprowadził również minimalną płacę godzinową, co ograniczyło wyzysk na stanowiskach najbardziej dotąd narażonych na niskie płace.

Wiernymi wyborcami PiS są też emeryci i renciści. Aż 56 proc. z nich zagłosowało wczoraj na zwycięskie ugrupowanie. PiS potrafił o nich zadbać –  jeszcze zimą rząd ogłosił uruchomienie programu Emerytura Plus, czyli jednorazowego świadczenia w wysokości 1100 zł brutto (około 888 zł „na rękę”), wypłacanego wraz z emeryturą lub rentą. Pierwsze trzynastki – dla osób pobierających świadczenia na początku miesiąca – wypłacono pod koniec kwietnia.

W przypadku studentów zanotowano remis. Na PiS zagłosowało 27,9 proc. uczęszczających na wyższe uczelnie, a 28,3 proc. poparło Koalicję Europejską.

Nieznacznie więcej zwolenników KE zanotowano też wśród  pracowników administracji i usług. Za Koalicją opowiedziało się 41,4 wyborców z tych grup zawodowych, a za PiS 38,1 proc.

A jak rozkładają się wyniki według kryterium wieku? 55,1 proc. obywateli po 60. roku życia wybrało PiS. Na Koalicję Europejska zagłosowało 38,1 proc. osób z tej kategorii.

Partia Kaczyńskiego dominowała też w grupie wiekowej 50-59 lat, gdzie 51 proc. głosów przypadło PiS, a 37,8 proc. – Koalicji Europejskiej.

Nieciekawie przedstawiają się też poglądy najmłodszych wyborców. W grupie wiekowej 18-29 lat 31,3 proc. osób zagłosowało na PiS, a 27,6 proc. na Koalicję Europejską, a trzecim wyborem była skrajnie prawicowa Konfederacja, na którą zagłosowało aż 16,5 proc. młodych Polaków, którzy poszli w niedzielę do urn.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

W obronie Nawalnego: zaczęło się

Po powrocie Aleksieja Nawalnego do Rosji i jego zatrzymaniu, opozycja pozaparlamentarna w …