1 października bieżącego roku w Niemczech weszło w życie prawo, które zrównuje związki homoseksualne ze związkami heteroseksualnymi. Ustawa przewiduje, że pary homoseksualne będą mogły zawierać małżeństwa i adoptować dzieci. Tego samego dnia minęła 28. rocznica legalizacji związków partnerskich gejów i lesbijek w Danii. Dzisiaj związki partnerskie osób nieheteroseksualnych są w Europie standardem, a coraz więcej krajów wprowadza też małżeństwa osób tej samej płci.

Niestety w Polsce ta kwestia praktycznie nie istnieje w debacie publicznej. Za rządów PO-PSL ten temat co pewien czas powracał, a partia Donalda Tuska za wszelką cenę chciała dowieść, że popiera związki partnerskie dla wszystkich, ale… jakoś jej to nie wychodziło. Dzisiaj nie podlega dyskusji, że rząd Beaty Szydło nie zamierza nawet rozważać jakichkolwiek ustaw dotyczących praw LGBT.

Niechęć do wprowadzenia związków partnerskich jest kompletnie niezrozumiały. Dla posłów prawicowych małżeństwo na mocy definicji jest relacją kobiety i mężczyzny. To dyskryminująca definicja, ale została ona przeforsowana nawet w Konstytucji. Czemu jednak PiS, PSL, a częściowo też PO ma problem ze związkami partnerskimi dla wszystkich?

Uprzywilejowanie małżeństw czy związków partnerskich osób heteroseksualnych jest całkowicie absurdalne. Trudno pojąć, jaka jest różnica między dwiema kochającymi się lesbijkami albo gejami od pary składającej się z mężczyzny i kobiety. Równie dobrze można byłoby uznać, że jest deficyt emocjonalny u szczupłych mężczyzn albo u wysokich kobiet. To całkowicie irracjonalna forma dyskryminacji, która nie powinna mieć miejsca. Przy okazji prawicowi komentarzy używają dziwnego argumentu, zgodnie z którym przyznanie praw osobom homoseksualnym będzie ciosem w małżeństwo heteroseksualne. Czyżby tradycyjne małżeństwa zaczęły się sypać, widząc wokół siebie szczęśliwych gejów w obrączkach albo lesbijki żyjące w związku partnerskim? Czy naprawdę dyskryminacja homoseksualistów jest warunkiem szczęścia osób heteroseksualnych? Jednocześnie może dziwić tak ortodoksyjne podejście prawicy do instytucjonalizacji związków nieheteroseksualnych. Wszak legalizacja związków daje szansę na wzrost ich stabilności. Jeśli więc zdaniem księdza Oko i jego PiS-owskich przyjaciół związki gejowskie są mało stabilne, to prawicowa władza ma okazję zrobić coś, aby stały się stabilniejsze.

Niechęć prawicy do przyznania parom homoseksualnym tych samych praw, co parom heteroseksualnym, to utrudnianie życia części społeczeństwa w imię absurdalnych, niczym niepodpartych fobii. Skądinąd niechęć do legalizacji związków partnerskich utrudnia życie nie tylko gejom i lesbijkom, ale też rosnącej liczbie osób heteroseksualnych, które żyją w parach, a nie odnajdują się w formule małżeństwa.

Wydaje się, że ta irracjonalna niechęć to próba odwrócenia uwagi od upadku tradycyjnej rodziny. Dzisiaj mało kto stosuje się do społecznych nauk Kościoła, większość Polaków i Polek korzysta ze środków antykoncepcyjnych, rozpoczyna życie seksualne wiele lat przed ślubem, ma co najmniej kilku partnerów seksualnych w ciągu życia. Na dodatek w skali kilkunastu lat znacznie spadła liczba małżeństw, wzrosła liczba rozwodów, skokowo zwiększyła się liczba dzieci rodzących się poza małżeństwami. Wzrosły też aspiracje kobiet, które odrzucają patriarchalny podział ról płciowych w rodzinie. Innymi słowy, tradycyjny model rodziny się sypie. Obecna władza nie jest w stanie zatrzymać tych procesów, ale niestety może utrudnić wielu ludziom życie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Panie skorpionie, wierzę, że wszystkie zwierzątka są równe i żadne nie jest i nie może być bardziej lub mniej równe od innych.

  Mówisz „walczmy najpierw o prawa tych i tamtych”, a ja uważam, że musimy walczyć o prawa wszystkich z jednakowym uporem.

  Pomijając kogokolwiek zatracamy swoją lewicowość…ja walczę o wszystko i ok, czasami czuję, że w pojedynkę i w głębokim ukryciu nic na dobrą sprawę nie zdziałam, ale to chyba wszyscy czasem odczuwamy.

  Pozdrawiam Cię kolego i życzę siły i wytrwałości w walce…kiedyś wygramy!

 2. Lewica może walczyć o lepsze życie wszystkich jak i niedyskryminowanie ludzi LBGT. Jedno drugiemu nie przeszkadza. Tylko prawicowcy mają zbyt mały móżdżek aby to zrozumieć

 3. Jeszcze nie tak dawno, za mojego świadomego życia, ped****wo i lesb****wo było karane więzieniem w największych demokracjach świata: Anglii, Francji, RFN i innych. Natomiast ciupcianie się heteroseksualne z panienkami 13-15 letnimi było powszechnie tolerowane, chociaż – w przeciwieństwie do dzisiejszych zboczeńców – nikt rozsądny się z tym nie obnosił. Dzisiaj role się odwróciły, z tą różnicą, że „bolszewicy postępu” działają zdecydowanie bardziej radykalnie, a przynajmniej chcą, by ich tak widziano. A więc z jednej strony wystawianie na piedestał zboczenia homoseksualnego, a z drugiej strony drakońskie kary dla każdego, kto tylko spojrzy, nie mówiąc o dotknięciu np. 14 letniej kuciapki.

  1. Jeszcze nie tak dawno uważano, ze ziemia jest płaska a dzieci leczono wsadzając je do pieca na 3 zdrowaśki ale świat pędzi do przodu , tylko nieuki zostają w tyle

 4. Jeszcze nie tak dawno, za mojego świadomego życia, ped****wo i lesb****wo było karane więzieniem w największych demokracjach świata: Anglii, Francji, RFN i innych. Natomiast ciupcianie się heteroseksualne z panienkami 13-15 letnimi było powszechnie tolerowane, chociaż – w przeciwieństwie do dzisiejszych zboczeńców – nikt rozsądny się z tym nie obnosił. Dzisiaj role się odwróciły, z tą różnicą, że „bolszewicy postępu” działają zdecydowanie bardziej radykalnie, a przynajmniej chcą, by ich tak widziano. A więc z jednej strony wystawianie na piedestał zboczenia homoseksualnego, a z drugiej strony drakońskie kary dla każdego, kto tylko spojrzy, nie mówiąc o dotknięciu np. 14 letniej kuciapki.

 5. Prawica nie chce legalizacji małżeństw homoseksualnych bo oni nie znoszą cudzego szczęścia, indywidualizmu i inności, ot cała prawda.

  Prawicowca boli, gdy ktoś żyje inaczej niż on.

  Dla prawicowca świat idealny to taki w którym wszyscy są białymi, heteroseksualnymi katolikami a wszelkie przejawy indywidualności lub prawdziwej wrażliwości są zwalczane.

  Lewica musi się obudzić i zwalczyć prawicową zarazę (są jednostki, które walczą, ale to stanowczo za mało).

  1. Lewica mój panie ma ważniejsze zadania przed sobą niż walka wyłącznie o prawa 1-2% mniejszości seksualnej. Najpierw godziwa płaca i praca dla każdego, punkt drugi – własny kawałek dachu nad głową, punkt trzeci – podniesienie poziomu edukacji i wyrównywanie szans edukacyjnych.
   I dopiero wówczas jest miejsce na wojowanie o procentowe mniejszości i ich szczególne widzenie praw.
   Wówczas gdy każdy ma pełną michę, łach na grzbiecie, zatrudnienie, na głowę mu nie leci a jego potomstwo uczęszcza do dobrych szkół, które dają szanse na awans zawodowy w świecie kurczących się jak dziurawy balon zasobów pracy.
   A i tak od ślubów gejów ważniejsze będą zasiłki dla bezrobotnych, godne renty i emerytury dla tych, którzy przepracowali w tym kraju całe swoje zawodowe życie.
   Jednak kawiorowa lewizna nie chce widziec tych najistotniejszych potrzeb ludzi szukając poklasku medialnego tych ,,wyżartych” na krzywdzie 90% społeczeństwa.

  2. Panie skorpionie, wierzę, że wszystkie zwierzątka są równe i żadne nie jest i nie może być bardziej lub mniej równe od innych.

   Mówisz „walczmy najpierw o prawa tych i tamtych”, a ja uważam, że musimy walczyć o prawa wszystkich z jednakowym uporem.

   Pomijając kogokolwiek zatracamy swoją lewicowość…ja walczę o wszystko i ok, czasami czuję, że w pojedynkę i w głębokim ukryciu nic na dobrą sprawę nie zdziałam, ale to chyba wszyscy czasem odczuwamy.

   Pozdrawiam Cię kolego i życzę siły i wytrwałości w walce…kiedyś wygramy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Izrael na krawędzi wewnętrznego konfliktu

Można też ten konflikt określić jako starcie między Tel-Awiwem a Jerozolimą. To konflikt d…