Interesujące rezultaty pokazało badanie niemieckiej Fundacji Friedricha Eberta – dotyczyło poczucia bezpieczeństwa w Europie odczuwanego przez społeczeństwa wybranych krajów na kontynencie.

Wyniki są nader interesujące: na przykład aż co drugi Niemiec uważa za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa na naszym kontynencie Stany Zjednoczone. Podobnie pokaźna grupa widzących w USA niebezpieczeństwo dla pokoju europejskiego jest we Francji – 44 proc. Obywatele Polski tylko w 34 proc. podzielają ten pogląd, główne zagrożenie widząc w Rosji – 77 proc. Rosję z kolei jako główne zagrożenie widzi jedynie co trzeci Niemiec, niemal dokładnie odwrotnie niż Polacy. Francuzi również nieszczególnie boją się rosyjskiego zagrożenia – jedynie 40 proc. obawia się kraju Putina.

Implikacją struktury tych obaw jest też stosunek do Ukrainy i jej przyszłości w Europie. Jedynie 23 proc. Niemców uważa, że Ukraina powinna jak najszybciej znaleźć się w NATO, a w Unii Europejskiej – tylko 27 proc. Biorąc pod uwagę znaczenie Niemiec w Unii, wiele wskazuje na to, że Ukraina jeszcze długo jeszcze będzie musiała pracować na zrealizowanie obietnic swoich pomajadanowych elit.

Polacy, co nie powinno budzić zdziwienia wobec rusofobii podniesionej w Polsce do rangi oficjalnej polityki zagranicznej, są w znakomitej większości za członkostwem Ukrainy w NATO – 66 proc. popiera tę ideę. Ciekawe, że to większa grupa niż samych Ukraińców – tylko 57 proc z nich chce członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Ciekawe jednak, że stosunkowo duże jest poparcie we wszystkich pytanych krajach dla większej współpracy z Rosją. Poparcie dla tej idei wyrażą ponad połowa obywateli naszego kraju (52 proc.) 58 proc. Niemców i Francuzów i 61 proc. Łotyszy.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Żadne zaskoczenie. Jak widać ludzie potrafią myśleć i analizować dostępne informacje.

    Dlatego tak bardzo rządzący i współpracujący z nimi dziennikarze atakują wyimaginowane boty i trolle rosyjskie (u nas np. prym wiedzie w tym oko.press, internetowa mutacja GW).

    Mam też wrażenie, że kampanie przeciw mowie nienawiści czy metoo to przygrywka dla rozprawienia się z niezależnymi opiniami w internecie, a nie rzeczywiste pragnienie usunięcia nienawiści czy molestowania.

    Wolność opinii zagraża wszystkim rządzącym. Nie żeby w Federacji Rosyjskiej było z tym lepiej. FR i Chiny stanową jednak niezależne od USA i UE ośrodki gospodarczo-polityczne i dlatego mogą prezentować odmienny zestaw informacji, stanowiąc przeciwwagę dla możliwego inaczej imperializmu planetarnego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Przedstawili nas jako czarnuchów” – radnej powiatowej z Słupska nie spodobał się obrazek w internecie

Radna powiatowa Aldona Szostakiewicz wygłosiła płomienne przemówienie przeciwko przyłączen…