Swego czasu jeden z najciekawszych publicystów PRL i III RP, Jerzy Urban, powiedział, że straszne musi być życie człowieka, który za dużo rozumie. Jeżeli tak jest, to życie prof. Marcina Króla musi być nieustającym koszmarem. Niemal każdy jego wywiad jest nie tylko wstrząsem dla liberalnych elit, w trudzie i znoju budującym niesprawiedliwą III Rzeczpospolitą, ale też czymś w rodzaju kasandrycznego proroctwa. I co ciekawe, te właśnie elity słabo na słowa Profesora reagują, choć słowa uczonego ich właśnie przede wszystkim dotyczą. Największy odzew miała rozmowa z dziennikarzem „Gazety Wyborczej” z lutego 2014 roku pt. „Byliśmy głupi”. Wtedy tak, wtedy wezbrała fala polemik i krytycznych reakcji, próbujących dyskutować z tezami wywiadu. Cóż, nikt nie lubi, kiedy mu się udowadnia, że był głupcem. Natomiast wszelkie pozostałe myśli prof. Króla jakoś  przemykają wstydliwie pod ścianami dyskursu mediów głównego nurtu.

Uważam zatem, że kolejna ważna rozmowa prof. Marcina Króla, która ukazała się na portalu wiadomo.co warta jest zachowania w publicznej przestrzeni. Prof. Król mówi tam głośno o dwóch rzeczach ważnych, trzeciej zaś nie jakby nie dopowiada.

Pierwsza to ta, że w Polsce wyhodowano pokolenie wewnętrznych barbarzyńców. „Rośnie generacja analfabetów nie tylko intelektualnych, ale społecznych i moralnych. Nie jestem pewien, czy PiS to spowodował, bo to jest zjawisko nie tylko polskie. (…) Ci barbarzyńcy są wśród nas – z nas – i niszczą nas od wewnątrz. Proces niszczenia już trwa i będzie się rozprzestrzeniał”, mówi Król.

Druga ważna rzecz to ta, że prof. Król pokazuje jasno, co nas, ten świat, który bez żadnych sentymentów opisuje, czeka. To rewolucja. „Jedno jest pewne: taka rewolucja zdarzy się na pewno, tylko nie wiadomo, kiedy. To musi być zjawisko nowej – tym razem udanej – Wiosny Ludów przeciwko wewnętrznym barbarzyńcom, czyli trochę przeciwko samym sobie, przeciwko temu, co w nas jest z barbarzyńców”.

Marcin Król już któryś raz wieszczy wielki społeczny wstrząs, który musi przeorać cały ten świat, który teraz wije się w konwulsjach, nie potrafiąc znaleźć wyjścia ze ślepego zaułka, w który sam siebie wpędził.

Bo trzecia rzecz, która nie wybrzmiała wywiadzie, choć według mnie wprost z niego wynika, to taka, że powstanie opisywanego przez Marcina Króla pokolenia barbarzyńców, to nie przypadek, nie obiektywny nurt, ale świadomie kształtowany przez neoliberalne elity proces. Rzecz idzie o zbudowaniu sobie pokolenia biernych niewolników, pozbawionych woli i chęci zmian swojej sytuacji. Nosi to charakter eksterminacji świadomych swej roli i znaczenia obywateli. Tej zbrodni kapitalizmu nie powinniśmy zapomnieć, kiedy już zdemolujemy świat w jego obecnej postaci.

Uważam, że warto zgodzić się z przemyśleniami filozofa i historyka idei. Ludzie, którzy patrzą dalej niż koniec sesji najbliższej giełdy muszą mieć świadomość, że nie ma innego wyjścia z tego porządku. Tego świata nie można, jak karoserii samochodu po wypadku, wyklepać. Można go tylko zniszczyć do trawy i na jego miejscu budować coś nowego, coś, co da nam szanse na przeżycie, na zachowanie gatunku ludzkiego, bo na takich pojęciach opierać dziś trzeba widzenie otaczającej nas rzeczywistości. To, że rewolucja jest jedynym ratunkiem, to pewne, pod warunkiem, że przeprowadzą ją siły, które będą chciały lepszego świata. Czyli lewica.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ludziom przez 20 lat neoliberalną propaganda wyprano tak mózgi że sami domagają się pracować za darmo w imię wolności gospodarczej. Roztacza się przed Polakami katastroficzne wizje spowodowanej polityka społeczna PiS . I jakimś rzekomo nadmiernym socjalem który ruinuje państwo , demoralizujac ludzi którym już z tego powodu nie chce się posyłać dzieci do szkół tylko pewnie pija za 500 plus ani pracować . Za chwilę usłyszymy że 500 plus to wojna hybrydowa Putina przeciw Polsce , która ma za zadanie zniszczyć Polska gospodarka a nas ogłupiać socjalizmem,? Jezu jeszcze gdybym usłyszał to od jakiegoś nawiedzonego korwinisty ale takie rzeczy opowiada pan profesor! A Lewica czy podjęła się rozwiązania kwestii socjalnych wręcz przeciwnie za SLD wprowadzono turbo neoliberalizm obniżając podatki i liberalizujący prawo pracy

  2. Zanim wybuchnie rewolucja, zniszczy nasz świat wojna Rosja – NATO. Pierwsi jeźdźcy Apokalipsy już gromadzą się w Polsce. Być może ze zgliszcz pojawi się coś nowego, ale nie sądzę, by było lepsze, bo ludzkości brak potencjału intelektualnego, który uległ planowej eksterminacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Festiwal hipokryzji

20 listopada rozpocznie się jedna z największych imprez sportowych współczesnego, skomercj…