Ktoś miał „ogłuszyć” amerykańskich dyplomatów i ich rodziny – podała telewizja CNN. Władze w Hawanie zapewniają, że nie mają z tym nic wspólnego. Jak na razie nie wiemy kto umieścił urządzenie emitujące szkodliwe dźwięki w pobliżu placówki USA.

fot. pixabay.com

Wiadomość, wyglądającą na paranoiczną projekcje opublikowała najbardziej wpływowa amerykańska telewizja. Według CNN problemy ze słuchem odnotowano u co najmniej dwóch osób pracujących w ambasadzie USA w Hawanie, uruchomionej po ponad 50-letniej przerwie w kubańskiej stolicy w ubiegłym roku. Według anonimowego źródła, na które powołuje się stacje, w proceder miały być zamieszane służby innych państw. Nie sprecyzowano jednak, o jakie kraje chodzi.

Według agencji AP ucierpiało aż pięciu dyplomatów oraz członkowie ich rodzin. Problemy ze słuchem miała mieć również kanadyjska dyplomatka. Nadajnik dewastujący narząd miał być umieszczony w pobliżu placówek dyplomatycznych obu państw. Służby Kuby współpracują z amerykańskimi w celu ustalenia sprawców dywersyjnego procederu.Pierwsze symptomy pogorszenia słuchu pojawiły się wśród dyplomatów pod koniec 2016 roku. Od tego czasu zaburzenia odnotowano u kolejnych osób. Na miejscu obecny jest zespół lekarzy, kubańskich śledczych oraz agentów FBI, którzy prowadzą dochodzenia w porozumieniu z lokalną władzą.
Hawana twierdzi, że atak był dziełem służb państw trzecich. Waszyngton ma wątpliwości. Źródła w Białym Domu, na które powołuje się CNN, twierdzą, że nie mogło do niego dojść bez współpracy części kubańskich władz. Na razie dwóch dyplomatów państwa Raula Castro zostało wydalonych z amerykańskiej stolicy. Władze w Hawanie wydały komunikat „Ministerstwo zdecydowanie podkreśla, że nigdy nie było zgody na wykorzystywanie terytorium Kuby do działań przeciwko akredytowanym dyplomatom i ich rodzinom”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wszechpolacy skazani za pobicie 62-latka. Kopali go kiedy leżał

Od 14 do 18 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych – takie wyroki…