Amerykańska rasistowska organizacja Wierni Biali Rycerze Ku Klux Klan ogłosiła na swojej stronie internetowej, że organizuje paradę zwycięstwa z okazji wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Parada odbędzie się 3 grudnia w Karolinie Północnej.

Rasiści popierają Donalda Trumpa / flickr.com
Rasiści popierają Donalda Trumpa / flickr.com

Organizacja chwali się na swojej stronie internetowej portretem prezydenta-elekta, którego poszczególne litery nazwiska rozszyfrowała jako „Trump’s race united my people” (rasa Trumpa jednoczy moich ludzi).

Zdaniem Davida Duke’a, jednego z liderów KKK, organizacja ta odegrała ogromną rolę w wyborze kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA. Duke napisał na Twitterze, że zwycięstwo Trumpa było jedną z najbardziej ekscytujących nocy w jego życiu.

Organizacja nie podała jeszcze, w jakim mieście odbędzie się parada i o której konkretnie godzinie.

Karolina Północna jest jednym z tzw. stanów wahadłowych, o które trwa zacięta bitwa pomiędzy kandydatami demokratów i republikanów. W ostatnich wyborach dzięki głosom białych mężczyzn tryumfował tam Donald Trump, który osiągnął lepszy wynik niż Hillary Clinton. Kandydat republikanów zdobył dzięki temu 15 głosów elektorskich, co w dużej mierze przesądziło o jego ostatecznym zwycięstwie w całym kraju.

Wierni Biali Rycerze Ku Klux Klan to jedna ze stu niezależnie działających od siebie grup KKK funkcjonujących głównie na obszarze tzw. amerykańskiego „Głębokiego Południa”. Wszystkie głoszą wyższość białego człowieka nad przedstawicielami innych ras, stojąc na stanowisku, że emancypacja polityczna mniejszości rasowych w USA prowadzi do upadku wartości tradycyjnie amerykańskich. Szacuje się, że do KKK należy około 10 tys. osób ale ich liczba szybko rośnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…