Fotografia J. Samolińskiej

Po co Państwo Islamskie zorganizowało zamach w Brukseli? To pytanie w zasadzie w ogóle nie pada podczas dyskusji o terroryzmie, jest to zresztą dość charakterystyczne dla myślenia o zbrodniach popełnianych przez białych i nie-białych ludzi. Kiedy w USA ktoś bierze broń, wchodzi do szkoły i zaczyna strzelać do dzieci, padają pytania, czy był chory psychicznie. Kiedy Amerykanie zrzucają bomby na afgański szpital i zabijają 40 jego pacjentów, zastanawiamy się (jeśli w ogóle los ofiar nas w tym przypadku obchodzi) kto popełnił błąd. Kiedy Belg marokańskiego pochodzenia obwiązuje się trotylem i wysadza na lotnisku albo stadionie odpowiedź jest oczywista – jest muzułmaninem. Muzułmanie tak po prostu robią, żadne dalsze rozważania – ani na gruncie psychologicznym, ani politycznym czy taktycznym, nie są potrzebne.

Jako że taka odpowiedź mi nie wystarcza – muzułmanów na świecie jest 1,6 mld, gdyby wszyscy się wysadzali, byłoby po nas –  chciałabym się na chwilę zastanowić nad realnymi motywami islamskich organizacji terrorystycznych. Podstawowym skutkiem zamachów w Europie, który zresztą bardzo łatwo było przewidzieć, jest wzrost postaw islamofobicznych, czyli to właśnie, czego potrzebuje islamski ekstremizm, żeby rosnąć. W ciągu ostatniego roku zachodni nacjonalizm nieźle się spasł; pogardliwy, odzierający z godności język, przypisujący wszystkim muzułmanom skłonność do gwałtów, morderstw i terroryzmu, zagościł na stałe w tzw. mainstreamie. A im trudniej się żyje mniejszościom wyznaniowym, im bardziej wyklucza się je ze wspólnoty tym łatwiej jest Państwu Islamskiemu do nich dotrzeć, tym bardziej prawdopodobne jest, że jakiś promil żyjących w Europie muzułmanów da się uwieść jego chorej ideologii. Daesz daje bowiem proste odpowiedzi na to, jak odzyskać godność, odpowiedzi oparte na tępej sile i dominacji. Oferuje zestaw wartości i wspólnotę, w której można je realizować, pokazuje drogę, na końcu której wreszcie nie będzie się ofiarą, tylko sprawcą, zamiast czuć strach, będzie się ten strach wywoływać.

Finalnym celem zamachu nie jest więc śmierć przypadkowych białych Europejczyków, ale dzielenie społeczeństwa, budowanie poczucia zagrożenia, wyrzucanie jego islamskiej części poza nawias. Każdy płot na granicy, każdy nienawistny wpis w mediach społecznościowych, każdy procent w wyborach dla nacjonalistycznych ugrupowań to kamyczek do ogródka terrorystów.

Najbardziej przerażające jest to, z jakim oddaniem i przekonaniem swoje role w rozpisanym przez Daesz scenariuszu odgrywają europejscy – w tym polscy – politycy. Beata Szydło, której pierwszą reakcją na zamach w Belgii jest komunikat o zamknięciu granic przed uchodźcami (którzy, przypomnijmy, uciekają m.in. przed IS, Al-Ka’idą czy nigeryjskim Boko Haram), powinna dostać od al-Baghdadiego terrorystyczny order uśmiechu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „A im trudniej się żyje mniejszościom wyznaniowym, im bardziej wyklucza się je ze wspólnoty”
  Państwo islamskie też jest „mniejszością wyznaniową”.

  Samo zaś to co Pani pisze pani Justyno to wypisz wymaluj taktyka Józefa Stalina w sprawie „nie prowokowania” faszyzmu,która polegała na tym,że nawet gdy bombardowano radzieckie miasta Stalin zakazał odpowiedzi zbrojnej twierdząc,że to „prowokacja”.

  Religia to nie opium dla ludu,lecz arszenik dla ludu.

  Nie wolno tolerować fanatyków religijnych ani wpuszczać ich do Europy.

  Zamiast nacjonalizmu prosta recepta – niech uchodźcy udowodnią,że odeszli od tej chorej i niebezpiecznej totalitarnej religii jaką jest islam w wydaniu wahabicko-salafickim. Niech sami pomogą wyłapać terrorystów w swoich społecznościach.Niech ich kobiety przestaną chodzić w workach czy chustach,a ubiorą jeansy albo krótkie spódniczki i niech opalają się w bikini. Niech ich faceci zgolą te kozie brody i od czasu do czasu napiją się z nami piwa. Niech wreszcie będzie tak,że chrześcijanin czy ateista który zalecałby się do arabskiej dziewczyny nie skończy z poderżniętym gardłem czy nożem w brzuchu,a dziewczyna która rzuci araba (nie tylko arabska) nie skończy czasem oblana kwasem.Niech nie molestują nieletnich .W skrócie: NIECH SIĘ ZINTEGRUJĄ DO DIASKA !

  A w kwestii reindustrailizacji czy robót publicznych – to jest konieczne. Choć podstawowa praca dla każdego i choć podstawowa płaca za nią. I pieprzyć,czy to jest „wolnorynkowe” czy nie.

 2. Zgodnie z logiką autorki i jej podobnych, kiedy jakiś cham na ulicy chce mnie sprowokować i w tym celu mnie opluje, to nie powinienem nic zrobić, bo inaczej dam mu się sprowokować i tym samym spełnię jego wolę. On będzie na mnie pluł, a ja nic nie zrobię. Taka to jest wasza logika.

 3. Według lewicy ci „uchodźcy” uciekają przed Państwem Islamskim do Europy, ale jak ich nie wpuścimy to zaczną wstępować do Państwa Islamskiego. M.in. ten tekst zawiera takie spostrzeżenie. To jakiś ciekawy rodzaj „uchodźców”. Żydzi kiedyś uciekali przed Niemcami, ale nie dlatego, że ci chcieli ich zwerbować.

 4. Autorka ma wiele racji, ale … Polski nie stać na przyjęcie uchodźców. Politykom łatwiej mówić, że z obawy przed terroryzmem. Bo jak można powiedzieć, że społeczeństwo polskie jest biedne, państwo nie jest w stanie zapewnić własnym obywatelom godnych warunków życia, czy nawet ochrony prawnej przed utratą majątku na rzecz różnego rodzaju kanalii i oszustów – komorników, rzekomych właścicieli kamienic itd.
  Poza tym nie ma procedur, nie mamy infrastruktury – to państwo nie działa. W dodatku tam, gdzie bieda, tam wszelkiego rodzaju szowinizmy, bo walczy się o tą lichotę, która i tak jest do podziału na wiele osób. Oczywiście łatwiej jest twierdzić, ze podziały wynikają z ideologii, ale są to spory o warunki bytowe. Tamci nas nienawidzą (tzn. tzw. Zachodu), bo albo eksploatujemy, albo rozwalamy im od lat ich kraje, więc czują się upokarzani. Jeżeli stawiamy im z tego zarzut, to czemu my mamy do tej pory kompleksy wobec Niemiec i Rosji? W dodatku niezasłużone, bo tylko dzięki zaborcom zaczęliśmy doganiać Europę.
  Strach obywateli Zachodu podsycany jest przez elity, które wskazują kozła ofiarnego, żeby na nich ktoś nie pokazał palcem.
  A ile to tam osób zginęło w tej Brukseli – 31? U nas w ciągu dwóch dni więcej osób popełnia samobójstwo (oficjalnie), ale to nie jest tak spektakularne. Zamachy są co kilka miesięcy, więc nie przesadzajmy.

  1. Ma pani rację, społeczeństwa polskiego nie stać ani materialnie ani mentalnie na przyjęcie obecnie emigrantów/uchodźców do kraju.Nasi ludzie wyjeżdżają do pracy na Zachód a my sprowadzimy kolejnych ludzi i co im zaoferujemy ? Obawiam się nadmiernego idealizmu części polskiej lewicy vide pani Nowacka.Posłużę się przykładem z własnego regionu, w Cieszynie są puste koszary i miejsce na 800 osób. Jednakże w Cieszynie brak budownictwa komunalnego oraz stałych i stabilnych miejsc pracy, młodzi ludzie (wg badań z UŚ bodajże 500 osób wyjechało z Cieszyna na studia i nie wróciło weń w określonym czasie). Powstanie w tych koszarach getto z ludźmi bez perspektyw i znajomości języka polskiego, nie mówiąc już o śląskim.Powtórzymy zatem błędy Belgii z dzielnicą Molenbeek.Cieszyn jest pozbawiony przemysłu z przyczyn historycznych oraz radosnej deindustrializacji władz „solidarnościowych”. Panie i panowie z lewicy bez złudzeń, pamiętajcie o bazie materialnej. Pyrsk z Rybnika PS w dłuższej perspektywie nie unikniemy szerokiej debaty o demografii i zasileniu ”nowej krwi” w żyły tej galarety społecznej jaka jest teraz w kraju.I znowu Cieszyn, do I wojny światowej żyli tu Czesi, Niemcy,Żydzi (niemieckojęzyczni), Austriacy, Ślązacy propolscy, proniemieccy i mobilni narodowo w jednym imperium (dosyć liberalnym) Austro-Węgier.Wymuszało to konkurencję między nacjami i samozorganizowanie, powstał przemysł i nowe kamienice, wybudowano teatr i linie kolejową.Ślązacy propolscy i Polacy musieli sprostać temu i dali radę cywilizacyjnie.Tak wiem, było to oparte na bazie cywilizacji judeochrześcijańskiej i dlatego zastanawiam się też co wniesie nam, społeczeństwu obecnemu „złota i magiczna” (wg Oswalda Spenglera ) kultura arabska ?

 5. Może by tak przypomnieć sobie co mówił dziadek Marks ? A mówił że religia to opium dla ludu. Ci ludzie są zatruci swoją religią. W imię tej religii zabijają. Współczesna lewica pełni rolę pożytecznych idiotów kiedy wspiera posuniętą do granic absurdu tolerancję religijną. Tym samym współczesna lewica wspiera terroryzm religijny . Rozwiązaniem problemu jest nie tolerancja ale przeciwnie – walka z religią. Eliminacja religii (jakiejkolwiek religii) z przestrzeni publicznej , edukacja i przede wszystkim zapewnienie tym ludziom pracy i opartej na tej pracy atrakcyjnej perspektywy życiowej. Być może wprowadzenie jakiegoś ogólnoeuropejskiego programu reindustrializacji byłoby dobrym kierunkiem gdyż wymusiłoby na biznesie i rządzących wspieranie edukacji i zatrudnianie dużej liczby pracowników .

  1. 100/100!!!
   Również zachodzę w głowę, dlaczego lewica ma być promotorem religii, zwłaszcza tak opresyjnej jak islam.

  2. Co nie? Portal strajk.eu wszędzie widzi katolickich fanatyków, ale islamskiego nie dojrzał nigdy. Jeśli chodzi o słowa Marksa, to ich kontekst w XIX w, był inny niż dziś, ale warte są one wciąż przypomnienia.

 6. No i co teraz Pani Z Sercem Po Lewej Stronie radzi? Już wiem. Musimy przyjąć więcej uchodźców – to przecież proste:DDDD
  A na poważnie – na myśl że ludzie prezentujący takie poglądy jak autorka mogli by dojść do władzy – robi się zimno.

 7. Ktoś ostatnio wnosił o usuniecie dopisku „Strona startowa polskiej lewicy.” Czytając powyższe wnoszę o zmianę na „Lewica oderwana od rzeczywistości. Satyra, komedia intelektualny dramat” Autorka partii „Razem” intensywnie pracuje nad swoim „best of” i kolejny raz wzbija się na sobie znane tylko wyżyny – a nie jest to takie łatwe gdy przypomni się że ma już na swoim koncie artykuły blokowane i usuwane przez redaktora naczelnego połączone z długimi okresami cenzury polegającej na wyłączeniu komentarzy na portalu.

  Zmiękczanie czytelnika argumentacją że zamachów dokonują nie tylko islamscy terroryści ale i szaleńcy. Zapewne w oryginale miało poruszyć fakt że nie tylko islamscy terroryści ale i przedstawiciele innych religii odchodzą z hukiem z tego świata. Tu jednak dane statystyczne okazały się bezlitosne i trzeba było zadowolić się szaleńcami.

  Jeżeli każdy procent w wyborach dla nacjonalistycznych ugrupowań to kamyczek do ogródka terrorystów to trzeba przyznać „lewica” zaorała, posiała i teraz pielęgnuje ten ogródek. Brawo bo zgodnie z logiką artykułu należy się wam wdzięczność od islamskich terrorystów jak i od prawicy – to nie lada wyczyn.

  To właśnie taka kulawą logiką wpycha się przerażonych posiadających jednak jeszcze szczątkowy instynkt samozachowawczy obywateli europy w ręce prawicy. Obywateli których zabijają wieloletni niezasymilowani sąsiedzi. Miliony takich potencjalnych sąsiadów zmierzają do europy. I nie jest to ucieczka do najbliższego bezpiecznego kraju gdzie można jeszcze porozumieć się we własnym języku. To kosztowna, niebezpieczna migracja przez pół świata do ziemi gdzie kultura i język są skrajnie inne – ale jeśli jest się obrotnym to zapewniają mieszkanie, dochody i egzystencje na poziomie nieporównywalnym do dotychczasowego.

  Francuzi, Belgowie sprawdzają właśnie ile trzeba żyć w stanie wyjątkowym aby przejść nad nim do porządku dziennego. Byli dyrektorzy CIA doradzają zwiększenie ogólnego poziomu inwigilacji w społeczeństw w Europie. Specjalne ustawy antyterrorystyczne uchwalane są od ręki. Obywatele zapewne nie są zachwyceni ale ich wybór sprowadza się do zaciśnięcia zębów i pogodzenia się ze stopniowym ograniczaniem wolności w imię poczucia bezpieczeństwa albo wykupienia biletu na bombowe przedstawienie pt.: „Lewica oderwana od rzeczywistości. Satyra, komedia intelektualny dramat”

  Za każdym razem gdy wydaje mi się że osiągnięte zostało dno i teraz można już tylko zmienić logikę zacząć odbudowywać wiarygodność i stopniowo przekonywać do siebie społeczeństwo. „Startowa lewica” udowadnia mi jak bardzo się mylę. Lepiej chyba będzie zaglądać tu w poszukiwaniu treści wywołujących uśmiech politowania na twarzy niż nadziei i oznak odbicia od dna.

  1. Ja myślę że ta tematyka ich przerasta. Zresztą, chyba nie tylko ta…

  2. @Lej

   Portal ten tworzą ludzie, dla których temat lewica zamyka się w słowach: uchodźcy, LGBT, faszyści i katolicki fundamentalizm. Strona startowa polskiej lewicy, na której nawet słowo „proletariat” nie pada. Pani Justynka na dokładkę napisała kiedyś, że pochodzenie klasowe nie wpływa na postawę jednostki. Nie, nie będę się dłużej rozpisywał, bo nie ma to sensu. Dla mnie i tak rekordy biła Wołk-Łaniewska, która podróżując po Kubie i Zanzibarze oraz ładując w siebie botoks o komunistach mówiła per „towarzysze”.

 8. No wreszcie, bo my mamy tak naprawdę terroryzm prawicowy, a szczególnie widoczny w Polsce. To co wyczynia ta świńska watacha, gdzie ludzie się boją bo każdy pretekst ubzdurany wystarczy i już podpalane mieszkania, pobicia, okaleczenia itd. No przecież zainteresujcie się Łodzią i tam jest ośrodek gdzie głównie macie dzieci, a to kurestwo terrorstyczne po Piotkowskiej chodzi, ośrodek atakuje i krzyczy że ci obcy stanowią zagrożenie. Dzieci im stanowią zagrożenie i to z Czeczeni. Ukraińczy Polskę za wzór mieli teraz raczej się boją, bo zaciągnie po ukraińsku i już warczy i leci chora chołota. Sądy terroryzmem prawicowym nie potrafią się zająć, to jak mamy bezprawie to ich rozpierdalajmy. Masz kwas niech na łeb leci. W bramę wejdzie nich dzide w wątrobe zarobi, masz gnata usuń skurwysyna.

  1. Glob do budy , pani Justyna się zastanawia a ty znowu szczekasz i nie pozwalasz się skupić.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Cenzura w sieci: zwycięstwo oligarchów

Człowiek może zniknąć i nikt nawet specjalnie o niego nie pyta. Jest to przypadek Donalda …