Centrum Opatrzności Bożej, Muzeum Sybiraków w Białymstoku, i Muzeum Żołnierzy Wyklętych – to te instytucje otrzymają największe dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wikimedia commons
minister kultury, Piotr Gliński/wikimedia commons

MKiDN ogłosiło listę podmiotów, które mogą liczyć na ministerialne dotacje w 2016 r. Okazuje się, że bez pieniędzy zostanie wiele cenionych w Polsce i na świecie instytucji – m.in. Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury, która prowadzi Teatr Polonia i Och-teatr, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Śląski w Katowicach czy Filharmonia i Opera Krakowska. Zabrakło też środków na planowaną rozbudowę Muzeum Narodowego.

Podatnicy za to po raz kolejny hojnie dorzucą się budżetu warszawskiej archidiecezji. Tym razem 4 mln zł mają zostać przeznaczone na „adaptację nieruchomości na cele działalności kulturalno-koncertowej w kompleksie kulturalno-oświatowym Centrum Opatrzności Bożej”. Przypomnijmy, że minister Gliński i tak pożałował pieniędzy na bożą opatrzność – Bogdan Zdrojewski w 2014 roku przeznaczył na ten cel 6 mln zł, które w zamyśle miały zostać wydane na rozwój kultury. 1 mln zł na odbudowę zabytkowych organów otrzyma również gdański klasztor franciszkanów.

Aż 4,5 mln zł ma zostać przeznaczone na Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Instytucja istnieje od 5 lat przy Muzeum Wojska, zajmuje się dziejami wywózki i dobrowolnego osadnictwa Polaków w głębi Rosji i Związku Radzieckiego. Nie wiadomo na razie, co zrobi z tak ogromną kwotą. Drugim wyjątkowo szczodrze obdarowanym przez Glińskiego muzeum jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które otrzymać ma 700 tys. zł – pieniądze mają zostać przeznaczone na stworzenie specjalnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A uważasz że jak Ziobro zacznie znowu zamykać złodziei z PO, gdzie w tej chwili na słowo pisiak, ludziom skorumpowanym za poprzedniej władzy się siekiera w oczach otwiera. Nadal antypolskie chore wiejskie bydło będzie szalało z nienawiści, czy raczej skończy z rozprutymi bebechami, bo PO to jest skrajna swołocz antypolska, byli ormowcy co za komuny ganiali polaków i tak ciągle będzie odpuszczane? Ja nawet sobie przyniosłam imadło z piwnicy eleganckie, bo jak szybko będzie zdychał pisowiec to by była litość, a tak powolutku łeb dokręce. Zaczeli pisiory wojować z nami złodziejami i debilami bo sekta pisowka, to sama nie kradnie i innym kraść to trzeba wyrżnąć ta watache.

    1. Przestań bydlaku się podszywać, to już było w Baroku ośle. I to jest jedna z przyczyn rozbiorów, katolicka kontrreformacja scenzurowała kulturę w Polsce i w ciągu paru lat staliśmy się bezdyskusyjnie najgłubszym krajem Europy. Dlatego jedna z przyczyn rozbiorów, bo polacy nawet nie rozumieli co się dzieje. Jak próbowano Polskę ratować, to kołtuneria katolicka zbojkotował konstytucje 3 maja, bo kler prowadził działalność antypolską. Rzym trzymał z zaborcami i ta bezmyślna głupota, ultrabeton katolicki, wzywała na ratunek wojska rosyjskie Carycy Katarzyny.

    2. Przestań świnio się podszywać, to już było w Baroku knurze. I to jest jedna z przyczyn rozbiorów, reformacja scenzurowała kulturę w Polsce i w ciągu paru lat staliśmy się bezdyskusyjnie najgłubszym krajem Europy. Dlatego jedna z przyczyn rozbiorów, bo polacy nawet nie rozumieli co się dzieje. Jak próbowano Polskę ratować, to kołtuneria protestancka zbojkotował konstytucje 3 maja, bo szlachta i mieszczanie prowadziły działalność antypolską. Acapulco trzymało z zaborcami i ta bezmyślna głupota, ultrabeton PeOwski, wzywała na ratunek wojska jankeskiego prezydenta Obamy.

    3. I co bezkarna kurwo pisowska myślisz że ciebie namierzyć nie można i nie mam racji że dzicz trzeba na pale uczyć normalnego zachowania buraku pierdolony? Szybcitko byś się oduczył chodząc na hanaju trolować. I tak zaczną z bydłem postępować bo inaczej się nie da.

    4. Ty tchuzliwy chuju peowski myślisz że ciebie namierzyć nie można i nie mam racji że twoją matke i ojca trzeba na pale uczyć normalnego zachowania cwelu jebany? Szybcitko byś się oduczył chodząc na hanaju trolować. I tak zaczną z bydłem postępować bo inaczej się nie da.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd bardzo wyrozumiały dla kamienicznika. Skazany za próbę oszustwa nie pójdzie do więzienia

Josef Lew, „rzutki biznesmen” robiący interes na poznańskich nieruchomościach,…