Po wezwaniu 25 stycznia administracji kurdyjskiej w Afrin o pomoc rządu syryjskiego w walce ze zbrojną interwencją Turcji, dowódca kurdyjskich Ludowych Sił Ochrony (YPG) Sipan Hamo ponownie potwierdził, że terytoria kontrolowane przez YPG stanowią „integralną część Syrii” i że Kurdowie oczekują syryjskiej pomocy, która – jak do tej pory – wydaje mu się „niewystarczająca”. Tymczasem w bombardowanym przez Turków Afrinie bardzo pogorszyła się sytuacja humanitarna.

 

Afrin po tureckim bombardowaniu. alg.com

Kurdowie „nie mają żadnego problemu” z wejściem wojsk syryjskich do Afrinu i innych części terytoriów autonomii kurdyjskiej w Syrii, by broniły syryjskiej granicy przeciw Turkom – wyjaśnił Hamo na konferencji prasowej odpowiadając na pytanie, czy Amerykanie – sojusznicy YPG – nie będą mieli nic przeciw współpracy kurdyjsko-syryjskiej. Hamo ominął tę kwestię. Wbrew oczekiwaniom Kurdów, Stany Zjednoczone umyły ręce w sprawie tureckiej napaści na Afrin.

W imię sojuszu z Amerykanami, Kurdowie wcześniej odpowiedzieli negatywnie na rosyjską ofertę ochrony przed Turkami. „Biliśmy się dla całego świata przeciw terroryzmowi Państwa Islamskiego. Europa i państwa zachodnie nie mogą przyjmować roli widzów wobec barbarzyństwa państwa tureckiego” – powiedział Hamo, konsekwentnie nie wyszczególniając Stanów Zjednoczonych. Według niego, na razie pomoc syryjska ogranicza się tylko do pomocy humanitarnej.

Co innego mówią jednak rzecznicy SDF – Syryjskich Sił Demokratycznych, które stanowią polityczną reprezentację YPG. Reuters cytuje jednego z nich, podkreślającego, że istnieje już „wiele umów” między Kurdami a rządem w Damaszku w sprawie obrony Afrin. Syryjskie wojsko jest teraz zaangażowane w walkę z pronatowskimi dżihadystami w regionie Idlibu i na wschodzie kraju, jednak powstrzymuje tureckie konwoje wojskowe próbujące otaczać Afrin, w pełni współpracuje z Kurdami logistycznie, od początku wysyła konwoje humanitarne. Do tego umożliwia oddziałom YPG dołączenie do Afrinu i dozbraja je, mimo ich sojuszu z Amerykanami (wojska USA przebywają nielegalnie na terenie kraju).

Afrin. Piwniczny schron we wsi Hamam. voa.com

Tymczasem sytuacja humanitarna w napadniętym regionie, mimo wydatnej syryjskiej pomocy (a Syria sama potrzebuje takiej pomocy), jest bliska katastrofy. W stolicy regionu Afrin, mieście o tej samej nazwie, które przed syryjską wojną miało ok. 400 tys. mieszkańców, przebywa obecnie ok. 1, 2 miliona ludzi, głównie uchodźców z innych regionów kraju – przed interwencją turecką była tu oaza spokoju.

Dziś są kompletnie sterroryzowani. Razem z wojskiem, przy pomocy maszyn i zwykłych szpadli okopują miasto wielkimi rowami przeciwczołgowymi, na wypadek, gdyby trwająca bitwa graniczna została przegrana. Część mieszkańców próbuje uciekać przed bombardowaniami na wieś, jednak powszechnym problemem stał się dostęp do wody pitnej, gdyż Turcy niszczą z samolotów i śmigłowców studnie i w ogóle infrastrukturę cywilną. Niektóre miejscowości są już całkowicie zrujnowane. Ludzie kryją się w piwnicach i jaskiniach, wychodząc za dnia tylko po coraz trudniej dostępną żywność.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Znowu brednie. 25 stycznia nikt nie „wzywał o pomoc”. Wezwano władze do wypełnienia obowiązku obrony granic i tyle. Nie odpowiedzieli negatywnie „w imię sojuszu”, tylko w imię odrzucenia kapitulacji przed reżimem. SDF polityczną reprezentacją? SDF to koalicja sił zbrojnych, a nie żadna polityczna reprezentacja. Polityczną reprezentacja YPG/YPJ jest PYD, a polityczna reprezentacją SDF jest Syryjska Rada Demokratyczna. Jacy pronatowscy dżihadysci? Nie ma czegoś takiego. I nie, reżim nie powstrzymuje, nie współpracuje, nie wysyła i nie dozbraja. A z tym przepuszczaniem sprawa nie jest do końca jasna.

    1. http://www.dailymail.co.uk/wires/afp/article-5348635/Syria-Christians-hold-prayer-years-ravaged-Deir-Ezzor-church.html
      Tak wyglada powrot chrzescjan i wolnosc religii kiedy teren odzyskuja wojska Assada. Niestety USA, Izrael i Saudowie finansuja , zroja islamska opozycje atakujac tez wojska assada i jego sojusznikow. I co teraz Polsko. Poprzesz antychrzescijanskich sojusznikow czy Assada. Jezeli w Syrii popierasz USa to na nic twoje pare milionow dla spokoju sumienia

    2. Dokładnie, ale JSz zbyt zajmuje ciśnięcie propagandy, żeby zawracać sobie głowę tymi głupimi faktami…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy mocno podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…