Silny głos oddolnego poparcia dla praw kobiet można było usłyszeć w sobotę w centrum Warszawy. Ulicami miasta przemaszerowały zwolenniczki prawa do legalnej aborcji na żądanie i ich sojusznicy.

„Polska to świecki kraj”, „Księża i politycy – łapy precz od mojej macicy”, „Jesteś przeciwko aborcji – to jej nie rób” – to tylko niektóre z haseł, które można było zobaczyć w tłumie, który ruszył wczoraj z Placu Konstytucji. Po raz kolejny kobiety zademonstrowały niezadowolenie z polityki obecnego rządu, który już dwa razy przymierzał się do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, a według wieści napływających z obozu władzy, po wyborach może po raz kolejny spróbować przeforsować zakaz usuwania ciąży nawet w przypadku choroby płodu czy zagrożenia życia matki.

Uczestniczki marszu podkreślały również, że nie interesuje ich utrzymanie obecnych przepisów, nazywanych bałamutnie „kompromisem aborcyjnym”, a w rzeczywistości będących zbiorem restrykcyjnych zakazów. Bardziej antyludzkie przepisy w UE mają obecnie tylko Malta i Irlandia Północna. Za kontynuacją trwania takiego porządku opowiada się aspirująca do miana naczelnej siły antypisowskiej Koalicja Obywatelska.

Hasło wczorajszego marszu brzmiało „Aborcja znaczy życie”, w tym znaczeniu, że tylko bezpieczne, darmowa i legalna możliwość usunięcia ciąży gwarantuje, że życie kobiety nie będzie zagrożone.

Uczestniczki podkreślały, że mają dość antykobiecego statusu quo.  „Dyskusja na temat aborcji toczy się od wielu lat i nic z niej nie wynika, a rzeczywistość jest taka, że każdego dnia wiele z nas przerywa ciąże. To jedna z decyzji, którą podejmujemy lub nie. Przypomnimy, że aborcja to codzienność, to zabieg medyczny, to fakt z życia” – czytamy w ich oświadczeniu.

Organizatorki przypomniały, że wczorajszy dzień był obchodzony nie tylko w Polsce. „W związku ze Światowym Dniem Bezpiecznej Aborcji będziemy szły po aborcje, tak jak wiele naszych koleżanek na całym świecie. Czas na akcje, a nie tylko reakcje”. Podobne manifestacje miały miejsce również w Irlandii, na Malcie, w Salwadorze, Argentynie, Niemczech, Kolumbii, Meksyku, Hiszpanii, Ekwadorze, Brazylii i wielu innych krajach na całym świecie, w których kobiety są cały czas pozbawione swoich praw.

for. Piotr Łapiński/ facebook.com/LAPPFOTO

paypal

x

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Takie marsze są doskonałym przykładem 100% poparcia dla absurdalnego „kompromisu”, ponieważ w żaden sposób nie uderzają w jego rzeczywistych autorów i największych beneficjentów, czyli środowisko lekarskie, które niczym ognia boi się odpływu pieniędzy za granicę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Działacze Inicjatywy Pracowniczej zatrzymani. Jechali na wspólny protest z Agrounią

Dzisiaj o 12:oo pod Złotymi Tarasami uczestnicy zorganizowanej przez Inicjatywę Pracownicz…