Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało prace, prowadzone w poprzedniej kadencji Sejmu. Zmiany miały nakładać na internetowych hejterów konsekwencje takie same, jakie ponieśliby, obrażając na tle rasowym lub narodowościowym.

Nad brakiem zmian w polskim kodeksie ubolewa m.in. Robert Biedroń. fot. flickr.com / Guillaume Paumierin
Nad brakiem zmian w polskim kodeksie ubolewa m.in. Robert Biedroń. fot. flickr.com / Guillaume Paumierin

W Kodeksie karnym artykuł 256 mówi o tym, że nie można nawoływać do nienawiści pod karą grzywny bądź pozbawienia wolności – jednak wymienione są wyłącznie cztery przesłanki: narodowość, pochodzenie etniczne, wyznanie bądź jego brak. Nie uwzględniono w polskim prawie kar za szerzenie nienawiści ze względu na orientację seksualną.

– Osoba, która pobije kogoś z powodu jego koloru skóry będzie surowiej ukarana niż za pobicie kogoś z powodu jego orientacji seksualnej. Idealny przykład na nierówne traktowanie w prawie – powiedział dla TOK Fm Piotr Skrzypczak ze stowarzyszenia „Homo Faber”.

Organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, postulowały rozszerzenie artykułu 256, zgodnie z europejskimi standardami. Miał się pojawić zapis o orientacji, zmianie płci, a także szeroko rozumianej niepełnosprawności, która również – zwłaszcza w Polsce – bywa częstym powodem dyskryminacji.

Dorota Głowacka z HFPC podała przykład rapera Kiszło i jego piosenki, w której nawoływał do zabijania gejów. Sprawa trafiła do prokuratury, ale została umorzona, nikomu nie postawiono zarzutów. – Nie wskazywał tam żadnej konkretnej osoby, mówił ogólnie. W tej sytuacji nie ma podstawy, by pociągnąć takiego autora do odpowiedzialności. Gdyby taka sama piosenka dotyczyła np. Żydów czy osób czarnoskórych, można byłoby się powołać na przepisy dotyczące mowy nienawiści – mówi ekspertka. – Są wyraźne standardy, które zobowiązują państwo do tego, żeby chroniło przed mową nienawiści także osoby należące do mniejszości seksualnych czy osoby, u których dokonano korekcji płci.

Polskę ponaglały już w tej sprawie dwie europejskie komisje: Komisja Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji, a także Agencja Praw Podstawowych UE.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „Mieści mieści.Nie rozumiem tylko dlaczego tzw.”lewica” postępuje tak dziecinnie w stylu „skoro nacjonaliści są przeciw wpuszczaniu uchodźców to my musimy być za wpuszczaniu absolutnie wszystkich” i „skoro nacjonaliści krytykują – to nie wolno krytykować bo to nacjonalizm i faszyzm” itd…”

  Nie jestem emanacją polskiej lewicy, ani niczyim reprezentantem, więc nie napiszę dlaczego ta część lewicy będącej za pomocą uchodźcą postępuje wedle ciebie dziecinnie, ale mogę wytłumaczyć siebie. Ja nie solidaryzuje się z uchodźcami by robić na złość nacjonalistom, czy komukolwiek innemu. Po prostu sprzeciwiam się decydowaniu o tym, kto może przekroczyć europejskie granice, na podstawie narodowości, rasy czy wyznania. Tak samo zresztą sprzeciwiałbym się, gdyby ktoś zabronił komuś ucieczki do Europy dlatego że jest na przykład osobą transseksualną. Jeżeli nie wpuszczać „absolutnie wszystkich” to kogo? Na jakiej podstawie decydować, kto może osiedlić się obok nas, a kto ma utonąć w morzu?
  Nie chciałbym zginąć w zamachu terrorystycznym. Ani, gdybym był osobą transseksualną, zostać z powodu swojej tożsamości ukamienowanym. Jednak terrorystów zagrażających społeczeństwu należy powstrzymywać niezależnie czy są nimi uchodźcy czy rdzenni europejczycy sympatyzujący z isis. Tak samo należy przeciwdziałać linczowaniu kogokolwiek, obojętnie czy sprawczynią jest polska faszystka, czy uchodźczyni.

 2. A co ostatnio „lewica” zrobiła „dobrego” dla tego LGBT:

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Trzej-nastolatkowie-z-Afryki-Polnocnej-chcieli-ukamienowac-dwie-transseksualistki-w-Dortmundzie,wid,18107926,wiadomosc.html

  Refugees Welcome !

  Myślę że nawet rodzimym „faszystom” trochę „brak śmiałości” i możliwości by kamienować za transseksualizm (czy przykładowo jak to jest w krajach muzułmańskich wieszać za homoseksualizm).

  No jak widać tylko krajowym faszystom lewica zabrania…

  1. Szkoda że w twojej głowie nie mieści się, że wśród uchodźców też są osoby nieheteronormatywne.
   Zresztą jeżeli przez trzy świnie z podanego prze ciebie linku należy nie wpuszczać do Europy uchodźców, to zgodnie z taką idiotyczną „logiką” należałoby pozbyć się też z Europy wszystkich Polaków bo część jest agresywna wobec LGBT. Nienawiść wobec osób trans jest zła niezależnie od pochodzenia tego kto ją stosuje, więc należy walczyć z nienawiścią, a nie z uchodźcami

  2. „Szkoda że w twojej głowie nie mieści się, że wśród uchodźców też są osoby nieheteronormatywne.”

   Mieści mieści.Nie rozumiem tylko dlaczego tzw.”lewica” postępuje tak dziecinnie w stylu „skoro nacjonaliści są przeciw wpuszczaniu uchodźców to my musimy być za wpuszczaniu absolutnie wszystkich” i „skoro nacjonaliści krytykują – to nie wolno krytykować bo to nacjonalizm i faszyzm” itd…

   To jest postawa godna kilkuletnich dzieci bawiących się w piaskownicy,a nie postawa godna dorosłych i wykształconych ludzi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rewolucja kulturowa w Korei: szykuje się zakaz jedzenia psów

Południowokoreański prezydent Moon Jae-in uważa, że Koreańczycy dojrzeli do porzucenia czę…