Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że wzrosło kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego. Lekko podniesiony zostanie również zasiłek rodzinny oraz dodatki.

flickr.com/photos/mrhayata
flickr.com/photos/mrhayata

To pierwszy etap podnoszenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych – od początku listopada zamiast 574 zł wyniesie ono 674 zł netto na osobę w rodzinie. Taki sam nominalny wzrost będzie dotyczył rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym (z 664 do 764 zł). Drugi etap będzie miał miejsce 1 listopada 2017 r.; progi uprawniające do pomocy wzrosną wówczas o kolejne 80 zł.

Bez zmian pozostaje próg dochodowy, uprawniający do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, wynoszące 1 922 zł na osobę (tzw. 'becikowe’).

Kryterium dochodowe decyduje o tym, czy ktoś otrzyma pomoc czy nie. Stanowi barierę dochodową na osobę w rodzinie, której nie wolno przekroczyć, jeżeli chce się uzyskać wsparcie państwa. Kwoty kryteriów dochodowych i wysokość poszczególnych świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata.

Od wczoraj – w zależności od wieku dziecka – rodzice mogą liczyć na od 77 do 129 zł miesięcznie. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka wzrośnie ze 170 zł do 185 zł, ale nie może wynosić więcej niż 370 zł na wszystkie dzieci. W przypadku dziecka niepełnosprawnego ta kwota wzrosła z 250 zł do 265 zł.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji swojego dziecka. W przypadku dzieci do piątego roku życia zasiłek wzrośnie o 20 zł i wyniesie 80 zł, zaś dla dzieci powyżej 5 roku życia wzrośnie z 80 zł do 100 zł.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polacy popierają protest medyków. Z pewnym zastrzeżeniem

W sprawie protestu medyków pojawił się kolejny sondaż. Komentatorzy twierdzą, że świadczy …