Janusz Lewandowski dał wyraz swojemu oderwaniu od realiów życia w kraju. Były unijny komisarz nie sądzi, by płaca minimalna w Polsce „była niska”. Swe rozumowanie, jak podaje fakt.pl, opiera na przekonaniu, płaca minimalna powinna wynosić 40 procent średniego uposażenia. – W Polsce mamy mniej więcej ten standard  – powiedzia Janusz Lewandowski.  Znaczenie słowa  „standard”, według Słownika Języka Polskiego: „poziom towarów lub usług, zwłaszcza spełniający podstawowe wymagania”. Otóż zapewniamy pana ministra, że  kwota 1286 złotych, którą zarabia w Polsce 800 tysięcy osób, nie spełnia podstawowych wymagań, jakich pracownik najemny ma prawo oczekiwać od swego wynagrodzenia. Mało tego, nie spełnia żadnych cywilizacyjnych norm przyjętych w tym miejscu Europy. Warto przypomnieć, że Polska ze swoja płacą minimalną plasuje się na 12 miejscu w Europie. Za nami są już tylko Chorwacja, Słowacja i Węgry.

Janusz Lewandowski przez lata był ministrem przekształceń własnościowych, z wysoką pensją, potem europosłem i do niedawna komisarzem parlamentu europejskiego ds. nomen omen, budżetu. Na tym ostatnim stanowisku zarabiał ok. 71 000 zł miesięcznie. Jest też szefem Rady Gospodarczej, organu doradczego przy premierze. Tam akurat pracuje społecznie, jeśli oczywiście nie liczyć paragrafu 6, który mówi, że członkom Rady przysługuje zwrot kosztów przejazdów krajowych i zagranicznych. Dodamy tylko, że bilet relacji Bruksela-Warszawa i z powrotem polskimi liniami lotniczymi kosztuje 2201 zł. To niemal o tysiąc więcej niż pensja, o której Lewandowski myśli, że jest „standardem”. Cena biletu dotyczy oczywiście klasy ekonomicznej, choć nie sądzimy, by tak znany i wpływowy człowiek kalał się lotem z pospólstwem.

Janusz Lewandowski ma pięć mieszkań, w tym jedno w Brukseli, na które, biedaczysko, musiał wziąć na kredyt. Na szczęście już go spłacił, bo już się denerwowaliśmy. Poza tym odłożył sobie 300 000 złotych i 207 00 euro.

Na miejscu premier Kopacz wpisalibyśmy Lewandowskiemu do regulaminu pracy obowiązkowe milczenie w sprawach dotyczących warunków życia zwykłych ludzi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rządy strasznych starców

Gerontokracja to pojęcie wywiedzione ze starożytnej Grecji. Oznaczała władzę  sprawowaną p…