Na najbliższym posiedzeniu Sejmu przekonamy się, które z ugrupowań opozycyjnych tak naprawdę gotowe są do współpracy z wszystkimi partnerami, w tym z Lewicą właśnie.

Porządek obrad ma być uzupełniony o przeprowadzenie pierwszych czytań trzech projektów ustaw Lewicy zajmujący się prawami kobiet i aborcją. Obserwacja, które z ugrupowań opozycyjnych jak zagłosuje, może być ciekawe. Po głosowaniu Lewicy razem z PiS w sprawie Funduszu Odbudowy, na Lewicę spadł ogrom krytyki. Przede wszystkim ze strony neoliberalnej Koalicji Obywatelskiej. Jej politycy i komentatorzy zwracali uwagę, że Lewica przestała bronić praw człowieka i sprzedała się partii Kaczyńskiego.

Teraz Lewica zgłosiła trzy projekty ustaw: depenalizującej pomoc przy aborcji, prawa do legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży i pomocy materialnej i opieki zdrowotnej kobietom w ciąży.

„Chcemy wyborcom jasno przypomnieć (…) kto staje po stronie kobiet”, powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w wywiadzie dla PAP. To powiedzenie innym partiom opozycyjnym „sprawdzam”. Będą miały podczas głosowania okazję, by pokazać, czy są za prawami kobiet. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że z tym jest w opozycji nie najlepiej .

Gawkowski zwrócił uwagę, że Lewica pokazuje, że jest ugrupowaniem, które ma własne priorytety i własne cele polityczne. Nie będzie ich z nikim konsultować.

Lewicowe projekty, które to ugrupowanie zamierza wnieść pod obrady Sejmu dotyczą nie tylko tradycyjnie trudnych spraw jak aborcja. Są też zawarte w nim rzeczy absolutne podstawowe, jak opieka nad zdrowiem i dobrobytem przyszłych matek. Cywilizowane kraje powinny przyjąć je bezzwłocznie.

Przedstawiając projekty pod głosowanie, Lewica postawi opozycję w trudnej sytuacji. I bardzo dobrze.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. to ,że Lewica zgłasza wnioski nie znaczy ,że zostaną one poddane pod głosowanie. jest jeszcze prezes i marszałek…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…