Koalicja SLD, Razem i Wiosny w wydanym dzisiaj komunikacie przypomniała, że obecne przepisy aborcyjne nie są żadną formą umowy społecznej, bo jawnie godzą w prawa człowieka. Lewica zapowiedziała, że w nowym Sejmie będzie dążyć do liberalizacji ustawodawstwa w tym zakresie.

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z kompromitacją Koalicji Obywatelskiej, która ustami swojej liderki, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zapowiedziała, że nie zamierza pomóc kobietom, które nie mogą obecnie przeprowadzić w Polsce zabiegu przerwania ciąży i są skazane na drogie wyjazdy do klinik zagranicznych, albo niebezpieczne dla zdrowia zabiegi w podziemiu. Kandydatka KO na premiera oświadczyła, że jej formacja opowiada się za utrzymaniem „kompromisu aborcyjnego”, a więc upokarzającego dla kobiet statusu quo.

Dzisiaj swoją ofertę dla kobiet przypomniała Lewica.

– W Polsce nie ma żadnego „kompromisu aborcyjnego”. Nigdy nie było. Od 1993 roku mamy zakaz aborcji z niewielkimi wyjątkami. To restrykcyjne, nieprzyjazne kobietom prawo – przyjęte wbrew woli społeczeństwa, za to ku uciesze hierarchii kościelnej – czytamy w komunikacie opublikowanym na facebooku.

Tymczasem ONZ stwierdziła w ubiegłym roku,  że ochrona płodu musi ustąpić przed prawami kobiet, a zmuszanie do urodzenia uszkodzonego płodu jest nieludzkim traktowaniem i torturą.

Lewica zwraca uwagę, że Polska jest jedynym obok Malty i Ulsteru terytorium UE, na którym obowiązują tak nieludzkie przepisy.

–  W ostatnich latach prawo aborcyjne złagodziły m.in. Irlandia i Cypr. Pójdźmy ich śladem! – apeluje.

Koalicja SLD, Razem i Wiosny stawia sprawę jasno. – Lewica nie pozwoli na to, by PiS zaostrzył prawo antyaborcyjne – ale nie możemy na tym poprzestać. W przyszłym Sejmie będziemy walczyć o dostęp do legalnych i bezpiecznych zabiegów przerwania ciąży do 12 tygodnia na żądanie kobiety. By w końcu Polki miały takie same prawa, jak ich koleżanki z niemal całej Europy – czytamy w komunikacie.

W ostatnią sobotę Lewica zaprezentowała swoje propozycje dla kobiet, zachęcając również inne siły polityczne, w tym Koalicję Obywatelską do podpisania się pod prokobiecymi postulatami. KO jednak odmówiła.

>

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Lewica rządziła dwukrotnie, od czasu gdy ten zgniły ,,kompromis” powstał. NIE ZROBILIŚCIE NIC!
    To dziś posypcie łby popiołem, bo nawet nie próbowaliście! Podobnie jak z KLAUZULĄ SUMIENIA która z mety powinna była trafić do kosza!

  2. Ziomkiewicz1 a twoja kobieta, jeśli taka masz powinna rodzic bez opamiętania… Tak więc zabieraj się szefie za robotę a nie smarujesz na lewackim portalu.

  3. przynajmniej jasno i wprost, bez kluczenia… oczywiście, że prawo do aborcji to prawo człowieka urodzonego słusznie postawione ponad prawem powstałej dopiero co zygoty… trudno żeby rozumny człowiek miał inny pogląd

  4. Wszystkie lewicowe dziewczęta winny się wysterylizować a wtedy nie byłoby problemu skrobanek….

    1. Libertariańskie prawo III RP odbiera wolność świadomego ubezpłodnienia.

    2. To tak jak twoja rodzicielka. Dziś byłoby o jednego głupola mniej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…