Site icon Portal informacyjny STRAJK

Lewica Razem chce podatku cyfrowego: wielkie amerykańskie firmy nie jak święte krowy

Adrian Zandberg / youtube.com

Lewica Razem zgłosi w Sejmie projekt wprowadzenia opodatkowania zysków korporacji cyfrowych – zapowiedział poseł LR Adrian Zandberg. PiS w 2019 roku rozważał wprowadzenie takiej daniny, jednak w obawie przed gniewem „sojusznika” odstąpił od takiego pomysłu. Obecnie wielkie firmy internetowe nie wpłacają do polskiego budżetu ani grosza.


Lewica próbuje rozegrać PIS wystawiając na próbę deklaracje o patriotyzmie i walce z oszustami podatkowymi. Zandberg w rozmowie z portalem WP wskazywał, że polskiemu budżetowi potrzebne są wpływy naliczane od obrotów korporacji cyfrowych na terytorium Polski. Według niego przez rządem teraz „będzie prosty test”.

Zandberg zauważył, że obecna sytuacja faworyzuje dużych graczy zza oceanu, którzy mogą liczyć na łagodne traktowanie przez polskiego fiskusa. W związku z tym nie można mówić o równych warunkach konkurencyjnych.

– Ja uważam, że to nie jest OK, kiedy pracownicy płacą podatki, małe polskie firmy płacą podatki, a wielkie amerykańskie korporacje w praktyce do tego wspólnego budżetu się nie dorzucają. I chcę zapowiedzieć jedną rzecz, bo ewidentnie Prawu i Sprawiedliwości nie starczyło odwagi w tej sprawie. W związku z tym ktoś inny będzie musiał się tą sprawą zająć i tym klubem będzie koalicyjny klub Lewicy, który tej sprawy nie odpuści – powiedział parlamentarzysta Lewicy Razem.

Zandberg przypomniał, że w ubiegłym roku podatek cyfrowy został w ostatniej chwili uwalony za sprawą interwencji ambasadorki USA, Georgette Mosbacher.

– Ta ustawa, mam nadzieję, doprowadzi do tego, żebyśmy w Polsce w końcu zaczęli traktować te wielkie amerykańskie firmy nie jak święte krowy, tylko jak każde inne przedsiębiorstwo, które także ma obowiązek dorzucać się do wspólnego budżetu – tłumaczył.

Obecnie korporacje cyfrowe nie dzielą się z polskim społeczeństwem swoimi zyskami, bo wszelkie operacje pomiędzy klientami znad Wisły prowadzone są przez podmioty zarejestrowane w innych krajach. Przekłada się to na ogromną dziurę w CIT. Szacuje się, że polski budżet może na tym trafić nawet 4 mld euro każdego roku.

Podatek cyfrowy miałby polegać na objęciu opodatkowaniem na poziomie 3-7 proc. obrotów przedsiębiorstw internetowych.  W krajach, w których danina ta weszła w życie, obowiązuje też przelicznik uwzględniający kilka wskaźników – globalny przychód, przychód w danym kraju, liczbę użytkowników i na tej podstawie oszacowywana jest. wysokość podatku.

Exit mobile version