Zjednoczona Lewica w wyborach może wziąć nawet 20 proc. To radosny komunikat pracowni TNS.

Znakomity wynik. Problem w tym, że po pierwsze jest to sondaż, który Zjednoczona Lewica zamówiła w lipcu, po drugie zaś, że to raczej badanie potencjalnych preferencji wyborczych w różnych konfiguracjach, a nie deklarowanego poparcia w najbliższych wyborach parlamentarnych. Ale tak odczytuje to „Gazeta Wyborcza”.

Dwa miesiące w okresie przedwyborczym to cała epoka, więc wyniki badania TSN mają we wrześniu walor jedynie poznawczy. Ostatnie badania tej samej pracowni pokazują bowiem, że Zjednoczona Lewica znajdzie się poza Sejmem. Niemniej TNS zwróciło uwagę na ciekawe fakty dotyczące społecznego odbioru lewicy.

Według TNS poglądy lewicowe i centrolewicowe deklaruje w Polsce 20 proc. obywateli, zwolenników prawicy i centroprawicy jest 29 proc, ale aż 39 proc. pytanych nie potrafiło określić konkretnie swoich poglądów.

TNS (pamiętać należy, kto zamawiał to badania) konstatuje, że Zjednoczona Lewica dysponuje „szerokim elektoratem”. Są w tej grupie, poza zadeklarowanymi zwolennikami ZLewu, także ci, którzy deklarują się jako zwolennicy szeroko rozumianej opcji lewicowej, a także ci, którzy głosowaliby na Zjednoczoną Lewicę, gdyby na listach wyborczych zabrakło ich partii pierwszego wyboru.

Paradoksalnie 39 proc.  zwolenników i sympatyków lewicy zagłosuje jednak na PiS i PO. Ta schizofrenia jest dość łata do wytłumaczenia: na PiS z powodu ich haseł socjalnych, a na PO jako przeciwwagę dla możliwego oszołomstwa w polskim życiu politycznym.

60 proc. zwolenników lewicy deklaruje w stosunku do ugrupowania Zjednoczona Lewica obojętność, a co piąty – niechęć.

Najważniejsze, czego oczekuje grupa lewicowo zorientowanych obywateli od lewicowego ugrupowania to przedstawienie własnego programu, który skupiłby się na 5 podstawowych sprawach: poprawie jakości służby zdrowia, sytuacji młodych, walce z bezrobociem, poprawie sytuacji rodzin, warunków na rynku pracy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. do młody zlew jako zjednoczeni muszą mieć 8% . Ja nie będę głosować na Lewicę z homosiami OCHYDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. No to byle 8%. Sorry, braki w wykształceniu wyborczym:)
      Podejrzewam, że więcej homosiów jest w ONR i u innych nacjonalistów niż w SLD. Te obcisłe czarne spodenki na dobrze zbudowanych facetach muszą działać na wyobraźnię i skłaniać do wstępowania w szeregi.:)

    1. Teraz jest już tylko jedna ale nie przejmuj się , strajk też to przeoczył .

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Oświęcim: zniknęły nazistowskie bazgroły. Zamalowali je sprawcy, w ramach resocjalizacji

Swastyka i symbole SS nie szpecą już muru cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Zamalowani j…