Drugie kolejne badanie potwierdza wyraźny wzrost notowań partii lewicowych. Zarówno Razem, jak i Sojusz Lewicy Demokratycznej w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster znalazły się nad kreską.

Zandberg i Czarzasty – już za dwa lata zasiądą na Wiejskiej? /youtube.com

Jeszcze niedawno wydawało się, że Partia Razem na dobre ugrzęzła w stagnacji. Ugrupowanie uzyskiwało dramatycznie niskie wyniki sondażowe. Kiedy ankieterzy IBRiS zapytali w połowie sierpnia swoich respondentów o preferencje wyborcze, Razem wskazało zaledwie 1,8 proc. z nich. W ostatnich tygodniach sytuacja się jednak wyraźnie poprawiła. Pierwszym dobrym zwiastunem był sondaż IBRiS z 11 września, w którym Razem otrzymało 5 proc. Zwyżkujące poparcie potwierdziło badanie Pollsteru, w którym „fioletowi” zanotowali rekordowe 6 proc. To najlepszy wynik od powstania partii w 2015 roku.

Powody do zadowolenia mogą mieć również politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Partia Włodzimierza Czarzastego znajduje się na fali wznoszącej od czasu, gdy rząd PiS rozpoczął prześladowania emerytowanych pracowników służb PRL. Sojusz stanął w ich obronie, co znalazło przełożenie w nastrojach wyborczych. Na SLD jest gotowych oddać głos 6 proc. respondentów zarówno IBRiS, jako i Pollsteru.

– Elektorat Razem jest trudny, to wyborcy wielkomiejscy, zamożni, Zandberg walczy o nich z Nowoczesną, czyli partią niezbyt lewicową. A wyborca stricte lewicowy głosuje na SLD. I to ugrupowanie może liczyć na większą stabilność, choć raczej nie uda mu się odzyskać dawnej świetności. Lepsze notowania zawdzięczają m.in. niektórym aspektom polityki PiS, np. emeryturom służb mundurowych – skomentował dla wp.pl politolog prof. Rafał Chwedoruk.

W notowaniu Pollsteru liderem pozostaje PiS z wynikiem 36 proc. poparcia. Najmocniejszą siłą opozycyjną jest Platforma Obywatelska (23 proc.). Swoich reprezentantów na Wiejską wprowadziłby również Kukiz ’15 (11 proc.), Nowoczesna (10 proc.), nieśmiertelne Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.) oraz wspomniane Razem i SLD.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czym tu się cieszyć gdyby było 15% to bym bił brawo ale teraz to trzeba zapłakać jest marazm

  2. Razem w Pollsterze miało już kiedyś 7%. Ale faktycznie, wszystkie ostatnie sondaże pokazają wzrost dla „fioletowych” między 1 a 3%. Z kolei SLD sukcesywnie spada – w tej sondażowni miało w tym roku zwyczajowo między 8 a 12%, wiec dla postkomunistów to nie jest wcale dobra wiadomość.

  3. słabiutko powinno być co najmniej 13 % poparcia słabo się lewica stara macie jeszcze 2 lata na poprawę mam nadzieje ze ze 20 % będzie ale program jeszcze jest potrzebny

    1. Na początek dobre i to…Od czegoś trzeba zacząć”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wyborcza niedziela w Ameryce Łacińskiej – obywatele Ekwadoru, Peru i Boliwii idą do urn

Niedziela 11 kwietnia upłynie w Ameryce Południowej pod znakiem wyborów. Ekwadorczycy w II…