Prosty i niezwykle skuteczny pomysł na zyskanie ogromnych funduszy na polską ochronę zdrowia zaprezentowała sejmowa Lewica: zakończyć obdarowywanie kościoła wielomiliardowymi prezentami.

700-800 milionów złotych – tyle ma zyskać Narodowy Fundusz Zdrowia dzięki wpływom z podatku od reklam w mediach i na portalach. Premier Morawiecki przekonuje, że nałożenie daniny jest konieczne, zważywszy na wzrastające potrzeby szpitali podczas pandemii.

Lewica ma inny pomysł na postawienie na nogi zdrowia publicznego. Po pierwsze – proponuje zaprzestanie pompowania publicznych środków w propagandową TVP. Przypomina, że klub Lewicy sprzeciwiał się desygnowaniu na ten ogromnej kwoty w zeszłym roku. PiS zapewniał wtedy, że wszystko jest pod kontrolą.

„Za każdym razem, kiedy opozycja proponuje przenieść 2 mld złotych przewidziane na dofinansowanie telewizji Jacka Kurskiego oraz publicznego radia na ochronę zdrowia, rządzący udowadniają, że finansowanie tego ważnego sektora rośnie w sposób wystarczający” – czytamy w oświadczeniu Lewicy.

Po drugie – Lewica żąda zastopowania wsparcia finansowego dla kleru.”Gdzie można znaleźć dodatkowe dochody do publicznej kasy, a które można wykorzystać na finansowanie ochrony zdrowia? Panie premierze, czas znieść przywileje podatkowe Kościoła katolickiego” – apeluje Lewica.

Proponowany zestaw rozwiązań zawiera m.in. likwidację Funduszu Kościelnego, wycofanie religii ze szkół, likwidację ulgi podatkowej na inwestycje kościelne, a także zniesienie możliwości nabywania ziemi na preferencyjnych warunkach oraz likwidację przywileju darmowej ziemi dla Kościoła na tzw. ziemiach odzyskanych. Łączny przychód z tego tytułu może dać budżetowi państwa ponad 5 mld złotych, sześciokrotnie więcej niż podatek od reklam.

„Nie będzie żadnej sensownej reformy ochrony zdrowia, bez zwiększenia nakładów na system do 7,2 proc. PKB. Sytuacja jest dramatyczna, już za kilka lat w Polsce w szpitalach oraz placówkach ochrony zdrowia zabraknie personelu i nie będzie miał kto leczyć pacjentów. Pacjentów, czyli nas wszystkich” – przypomina Lewica.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…