To pierwszy taki wyrok w Polsce: Sąd Rejonowy w Łodzi uznał, że odmowa wykonania zlecenia złożonego przez Fundację LGBT jest wykroczeniem i jako takie podlega karze.

www.flickr.com/photos/volunteermatch
www.flickr.com/photos/volunteermatch

Sprawa dotyczyła drukarni w Łodzi, do której zwróciła się Fundacja LGBT z zamówieniem na wykonanie ulotek. W odpowiedzi otrzymała maila następującej treści „Odmawiam wykonania roll up’u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą”.

Fundacja LGBT Business Forum próbowała sprawę załatwić polubownie, lecz wobec twardego stanowiska drukarni, sprawa zakończyła się w sądzie. Ten uznał, że zostało popełnione wykroczenie z art. 138 Kodeksu wykroczeń. Artykuł ten mówi, że jeżeli podmiot zawodowo zajmujący się świadczeniem usług umyślnie i  bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, to podlega karze grzywny. I taką też, w wysokości 200 zł drukarnia została ukarana. Oznacza to, że argumentacja drukarni o braku poparcia dla promocji LGBT nie jest „uzasadnioną przyczyną”.

Wyrok nie jest prawomocny, ale pokazuje, że powoli w polskim wymiarze sprawiedliwości pojawiają się praktyki polegające na zrozumieniu konieczności przeciwdziałania dyskryminacji również z powodów orientacji seksualnej.

Prezeska Fundacji, zachowująca anonimowość również na stronie internetowej, skomentowała orzeczenie następująco: „Wyrok ten bardzo nas wszystkich ucieszył. W kontakcie z drukarnią od samego początku czuliśmy się jak konsument drugiej kategorii. Nasza sprawa przypomniała nam podobne przypadki na Zachodzie, gdy parom jednopłciowym odmawiano wykonania tortów ślubnych. Dlatego postanowiliśmy działać i pokazać, że nie można traktować naszej organizacji gorzej niż innych tylko dlatego, że działamy na rzecz równości osób LGBT”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Okazuje się że pan Maciej Wiśniowski trochę chyba mija się z prawdą – wygląda na to że to nie drukarnia została ukarana a pracownik drukarni został ukarany a to już zupełnie inna sprawa kiedy organizacje LGBTIHWCJ walczą z PRACOWNIKAMI.
  I tu cytat z artykułu którego adres podaję na końcu:
  „Niczym nieuzasadniona akcja propagandowa Kampanii Przeciw Homofobii, podjęta na podstawie pozbawionego już mocy wyroku nakazowego, ma na celu zastraszanie przedsiębiorców i pracowników korzystających ze swych konstytucyjnie gwarantowanych wolności. Niepokojące jest niezwykle aktywne zaangażowanie Rzecznika Praw Obywatelskich w doprowadzenie do wydania wyroku w tej sprawie” – czytamy na stronie Ordo Iuris.
  Niestety ale muszę zgodzić się z ministrem Ziobro który pisze:
  „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad” – głosi oświadczenie wydane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

  https://www.wprost.pl/kraj/10016689/Pracownik-skazany-za-odmowe-druku-ulotek-fundacji-LGBT-Ministerstwo-interweniuje.html

 2. Uważam wyrok tego sądu za niezwykle krzywdzący , dyskryminujący i naruszający prawa człowieka. Drukarnia przecież podała powód odmowy wykonania zlecenia , sami przecież napisaliście że powodem była niezgoda na promowanie ruchow LGBTIHWCJ. Fundacja LGBT Business (!) (ha ha to bez wątpienia musi być kolejna lewicowa organizacja biznesowa) postanowiła skorzystać z aparatu przymusu i zmusić firmę do druku ulotek których ktoś z powodów światopoglądowych nie chciał drukować! Pięknie , gratuluję tolerancji dla myślących inaczej niż wy. Na pewno to przysporzy zwolenników ruchom LGBTIHCJ !
  Swoją drogą sędzia ferujący wyroki w takich sprawach powinien podawać do publicznej wiadomości własną orientację seksualną by uniknąć zarzutu stronniczości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zełenski: Polacy dostaną „specjalne prawa”

Po wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu polskiego prezydenta przed parlamentem, W…