Site icon Portal informacyjny STRAJK

Libiąż: zakłamywania historii Polski ciąg dalszy

www.facebook.com/212067882299130/photos/libiąż-pomnik-partyzantów-na-miejscu-leśnego-bunkra-partyzantów-zgrupowania-al-w

Zniknął z przestrzeni publicznej kolejny pomnik upamiętniający ofiarę życia, jaką złożyli Polacy w walce z hitlerowskim okupantem. Mają być zapomniani.

6 maja 1944 roku podziemny bunkier, w którym przebywało 9 mieszkańców Libiąża, partyzantów Armii Ludowej, został otoczony przez przeważające siły niemieckie. Podczas nierównej walki wszyscy partyzanci zginęli. Na miejscu, gdzie zostali zabici w walce z hitlerowcami, postawiono w 1983 roku obelisk by ich ofiara nie została zapomniana. O schizofrenicznej atmosferze, jaka panuje w III RP niech świadczy fakt, że w 1993 roku, tablica na obelisku została zmieniona, właśnie po to, by ustrzec pomnik przed planami nadgorliwych dekomunizatorów. Zmiana tablicy dokonała się na wniosek i z inicjatywy rodzin poległych bojowników. Wymienione były nazwiska partyzantów i na samym dole, niewielkimi literami dodano, że byli oni członkami oddziału partyzanckiego AL. Im. Jarosława Dąbrowskiego. Jednak nawet to nie pomogło przeciwstawić się nienawistnemu szałowi dekomunizacyjnemu Instytutu Pamięci Narodowej. Pomnik został zlikwidowany po cichu, bez zawiadamiania nikogo o tym fakcie.

Warto dodać, że według ustaleń historyków na tych terenach nie działała żadna inna partyzantka poza Armią Ludową, więc każdy, kto chciał walczyć o wolność Polski, mógł wstąpić tylko w jej szeregi.

„Na tablicy została wymieniona Armia Ludowa. To było sprzeczne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i na mocy decyzji wojewody małopolskiego, po zasięgnięciu naszej opinii, pomnik został usunięty. Procedura z tym związana trwała kilka miesięcy” – mówił Artur Zawadka z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

To nie koniec tworzenia załganej historii przez IPN. Jak informuje portal www.malopolska.uw.gov.pl, w powiecie chrzanowskim w tym roku zlikwidowano lub przeznaczono do likwidacji 13 pomników i miejsc pamięci poświęconych walce o wolność mieszkańców tego regionu, partyzantów z AL i radzieckich partyzantów. Są to mi.in. „Psary, ul. św. Floriana / Dom Kultury/, tablica o treści: „Poległym mieszkańcom Psar którzy w latach 1939-1945 zginęli w hitlerowskich obozach, w walkach partyzanckich z rąk rodzimej reakcji: Bartosik Antoni, Gąsior Jan, Gąsior Julian, Graboś Stanisław, Jasińska Janina, Malczyk Julian, Malczyk Marian, Nowakowski Józef, Papiernik Jan, Jasińska Janina, Społeczeństwo Psar” – decyzja Wojewody o usunięciu, (…) Babice, Las Lipowiecki w pobliżu zamku Lipowiec pomnik napis o treści: „8 V 1944 r. oddali swe życie w walce z okupantem hitlerowskim PPR-owie Kosowski Franciszek „Tadek” i dwóch partyzantów radzieckich o nieustalonych nazwiskach Cześć ich pamięci” – decyzja Wojewody o usunięciu, (…) Mętków, ul. ks. Karola Wojtyły 21, tablica o treści: „W Bohaterskiej walce z najeźdźcą hitlerowskim polegli w 1944 r żołnierze A.L.B.CH. Tow. Kosowski Fr. Ps. Tadek Gwiżdż L Matysik J. Ps. Julek Piegza J. Jasiek Ob. Wierzba J. Pająk i dwaj nieznani partyzanci sowieccy Cześć Ich Pamięci Kom Mist. P P R Kraków Pow. Z U W J” – usunięta”.

IPN haniebnie zabija jeszcze raz ludzi, którzy walczyli i ginęli z rąk hitlerowskiego okupanta.

Exit mobile version