Straż Graniczna prognozuje, że w niedzielę liczba przybyłych do Polski uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy przekroczy milion. Tylko w sobotę przejścia graniczne przeszło 129 tys. osób – najwięcej w ciągu jednej doby od wybuchu wojny.

W ciągu pierwszych dziesięciu dni od rosyjskiej inwazji granicę z Polską przekroczyło 922 400 osób. Zarówno długość granicy, jak i najliczniejsza w regionie społeczność ukraińska (przed wybuchem wojny ok. 1,5 mln) sprawiają, że to do Polski napływ uchodźców jest największy.

Jednak przed wojną uchodźcy uciekają z Ukrainy także na Słowację, na Węgry i do Rumunii. Według danych straży granicznej Rumunia przyjęła już 227 446 osób (w tym 31 628 przybyłych w sobotę), natomiast ponad 163 tys. przekroczyło granicę z Węgrami. Rumuński rząd planuje utworzenie centrum logistycznego w pobliżu lotniska Suczawa na północnym wschodzie kraju, tak aby lepiej koordynować przyjmowanie i wysyłanie międzynarodowej pomocy humanitarnej na Ukrainę. Premier Słowacji Eduard Heger odwiedził w sobotę wieczorem przejście graniczne we wsi Vyšné Nemecké. W sumie na Słowację dotarło już prawie 114 tys. uchodźców.

Zdaniem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Filippo Grandiego, w niedzielę liczba wszystkich uciekinierów z Ukrainy przekroczy 1,5 miliona. „Szczerze mówiąc, te rządy [Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji – przyp. red.] w początkowych działaniach spisały się bardzo dobrze. (…) Byli dobrze przygotowani. Jeśli jednak liczby nadal będą rosły, pojawią się problemy” – powiedział Grandi. „To najszybciej narastający kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej” – dodał.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…