Przewodniczący KC Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Gennadij Ziuganow poddał bardzo ostrej krytyce stan rosyjskiego państwa. Dopuścił możliwość przedterminowych wyborów prezydenckich.

Konferencja i dyskusje na niej przebiega pod hasłem” „Rosja 2024 – albo skręt w lewo, albo narodowa katastrofa”.

Pierwszy dzień dyskusji, moderowanej przez znanego opozycjonistę Sergieja Udalcowa, zdominowało wystąpienie Ziuganowa, który globalnie skrytykował stan rosyjskiego państwa i nazwał podstawowe bolączki rosyjskiej rzeczywistości.

Ziuganow wyraził przekonanie, że „wahadło historii wychyliło się w lewo”. Problem teraz, wg lidera rosyjskich komunistów, by potrafić zjednoczyć wszystkie siły.

„Partia władzy wepchnęła kraj w ślepy zaułek i dzisiaj mowa o systemowym kryzysie. Chce przypomnieć, że w historii kapitalizmu było dwanaście kryzysów, a dwa z nich, globalne, zakończyły się wojnami światowymi” – mówił Ziuganow. W celu zapobieżenia kryzysowi wezwał do jedności wszystkich patriotyczno-państwowych sił, które powinny opracować wspólny program, z którym pójdą na wybory parlamentarne i na „przedterminowe wybory prezydenckie”, które, jego zdaniem, mogłyby odbyć się we wrześniu przyszłego roku, tj. o cztery lata przed terminem. Wyjaśniał to później tym, że polityka rządu może doprowadzić do sytuacji, że kryzys ekonomiczny przekształci się w kryzys polityczny.

Lider komunistów wyliczył dziesięć podstawowych problemów, z którymi boryka się Rosja: kryzys demograficzny i wymieranie ludności, niemożność osiągnięcia przez Rosję światowych wskaźników wzrostu (co najmniej 3 proc.), ekonomiczne rozwarstwienie społeczeństwa („200 klanów niewiarygodnie się bogaci, a naród popada w nędzę”), zależność od zachodnich technologii, zagrożenie bezpieczeństwa kraju z powodu silnego oddziaływania USA i ich neoliberalnych zwolenników w Rosji, zadłużenie społeczeństwa (17 trylionów rubli), brak dbałości o środowisko, podwyżki cen, zamrożenie kapitałów i brak inwestycji na żądanie MFW i Banku Światowego oraz nieuczciwe wybory razem z informacyjnym naciskiem na siły opozycyjne.

Ziuganow w swoim wystąpieniu starannie unikał personalnej krytyki prezydenta Putina, całą moc swoich krytycznych uwag kierując na neoliberalne elity, które obecnie rządzą Rosją.

U niektórych obserwatorów niepokój wywołuje zbitka pojęciowa „siły lewicowo-patriotyczne”, która z jednej strony podkreśla propaństwowe deklaracje komunistów, z drugiej jednak może obejmować te polityczne ugrupowania, które na bazie lewicowej retoryki przemycają nacjonalistyczne idee.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Oj Gennadij, Gennadij! Jak był czas wyborów prezydenta, to wystawiłeś samowolnie i bez konsultacji z towarzyszami kandydaturę kapitalisty i obszarnika Pawła Grudinina, który okazał się jeszcze przestępcą podatkowym, który chomikuje „oszczędności” na Zachodzie.
    Poza tym swego rodzaju izolacja Rosji nie jest jej wyborem, lecz została jej narzucona.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Niemcy już nie wierzą NATO i Stanom Zjednoczonym

Wiara, że armia amerykańska weźmie udział w obronie jakiegoś europejskiego kraju w razie k…