Przywykliśmy do wizyt zagranicznych agitatorów antyaborcyjnych zapraszanych przez skrajną prawicę. Tym razem będzie inaczej – w odpowiedzi na antykobiecą politykę Prawa i Sprawiedliwości Partia Razem zaprosiła do Polski szefową organizacji Women on Waves Rebeccę Gomperts.

– Od półtora roku polski rząd podejmuje próby ograniczania naszych praw reprodukcyjnych. Zadecydował m.in., że tabletki EllaOne będą sprzedawane tylko na receptę. Będziemy więc rozmawiać o sytuacji kobiet na świecie, o naszych prawach i naszym oporze — tak dla „Rzeczypospolitej” przedstawiła przebieg planowanej wizyty Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, członkini zarządu Partii Razem. Zaznaczyła, że jej organizacja zaprosiła holenderską lekarkę i działaczkę pro-choice w czasach „skrajnie niesprzyjających kobietom”.

Gomperts jest twórczynią i aktualną liderką organizacji „Kobiety na Falach”, działającej na rzecz prawa kobiet do legalnej aborcji, promującej antykoncepcję i świadomą rozrodczość. Kobietom z krajów, gdzie usunięcie ciąży nie jest legalne, organizacja udostępnia środki umożliwiające bezpieczną aborcję medyczną. Jej znakiem rozpoznawczym na całym świecie stały się jednak gabinety lekarskie na statkach, które zawijają do portów w krajach zakazujących aborcji. Kobiety, które z jakichś powodów nie chcą urodzić, mogą w ten sposób legalnie przerwać ciążę na wodach międzynarodowych. Ostatnią taką ekspedycję organizacja przeprowadziła w kwietniu tego roku do Meksyku.

Z zawodu Gomperts jest lekarką i ma prawo wypisywania recept na tabletki EllaOne, które od niedawna w Polsce znowu są dostępne wyłącznie na receptę. Działacze i działaczki Razem zapowiadają, że w programie pobytu działaczki w Polsce będzie też czas na skorzystanie z porady lekarskiej.

Spotkania z Rebeccą Gomperts zaplanowano na 6 lipca w Krakowie, dzień później – w Poznaniu, 8 lipca w Łodzi i ostatniego dnia pobytu w Warszawie. Szczegóły znajdują się na Facebookowym profilu Razem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Litwa: rząd kieruje migrantów do miasteczka zamieszkanego przez Polaków. Ci protestują

Litwa zamierza umieścić nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę litewsko-biało…