Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Z podziwem obserwujemy Wasze działania, które inspirują różnorodne ruchy i grupy feministyczne oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Reprezentujemy grupy aktywistyczne, które bardzo mocno angażują się w działania Strajku Kobiet, licząc na zmianę dostępności aborcji w naszym kraju.

Nasze zaangażowanie i wsparcie dla dotychczasowych działań Strajku Kobiet jest powodem, dla którego kierujemy do Was list otwarty. Celem listu jest uzyskanie odpowiedzi na poniższe pytania i zrozumienie obecnej sytuacji OSK oraz poznanie kierunku, w którym OSK zmierza.

Bardzo prosimy o doprecyzowanie poniższych kwestii, które pozostają dla nas niejasne:

Czy OSK dąży do zmiany prawnej, która pozwoli na legalną aborcję na żądanie?
Czy według OSK aborcja powinna być dostępna do 12 tygodnia, do 21 tygodnia, czy wybór należy zostawić osobie w ciąży bez względu na stopień rozwoju płodu?
Czy OSK dąży do dostępności aborcji dla wszystkich także pod względem ekonomicznym – czy aborcja ma być dostępna bezpłatnie (zawsze), czy też będzie płatna w określonych przypadkach, a w innych nie?
Do jakich regulacji prawnych dąży OSK – czy aborcja ma zostać uregulowana ustawą, czy też ma być traktowana jak inne zabiegi medyczne?
Jakie kroki OSK zamierza podjąć, aby osiągnąć zamierzone cele – czy celem jest zmiana ustawy?
Czy OSK będzie zmierzać do dekryminalizacji osób trzecich zaangażowanych w przeprowadzanie aborcji – gdyby rozwiązania prawne dotyczyły legalnej aborcji tylko w określonych sytuacjach (jak w przypadku tzw. „kompromisu aborcyjnego”)?
Prosimy również o ustosunkowanie się do postulatów osób LGBTQPIA+. Jakie kroki OSK chce podjąć w odniesieniu do osób LGBTQPIA+ i ich funkcjonowania w przestrzeni publicznej?
Czy OSK zamierza dążyć do prawnej regulacji związków osób LGBTQPIA+?
Czy OSK dąży do stworzenia akcji edukacyjnych normalizujących istnienie osób LGBTQPIA+ w przestrzeni publicznej?
Czy OSK przewiduje utworzenie bądź popularyzowanie już istniejących grup oraz organizacji wspierających osoby LGBTQPIA+ (pomoc w procesie coming-outu, czy sytuacjach trudnych)
Czy OSK planuje skupić się na popularyzacji inkluzywności języka w przestrzeni publicznej? Czy OSK zamierza włączyć w walkę o prawo do aborcji osoby transpłciowe i niebinarne? Czy zamierza uwzględnić te osoby w języku? Czy OSK reaguje lub planuje reagować na szeroko pojęta transfobię i queerfobię?
Czy OSK zbadało sprawę call-outu na Klementynę Suchanow i oskarżenia jej o przemocowe zachowania wobec Margot, misgendering oraz transfobię? Czy ma zamiar odnieść się publicznie do tych oskarżeń skoro kierowane są wobec osoby, która jest twarzą OSK?
Dlaczego z adresu OSK wyszło wezwanie przedsądowe w sprawie oskarżenia o naruszenie praw autorskich oraz bezprawne wykorzystanie przez Margot zdjęcia piernika? Czy zostało ono wysłane przez liderki OSK?

Będziemy wdzięczne/wdzięczni za przekazanie wyjaśnień, które pozwolą nam dalej efektywnie wspierać działania OSK w nadziei na zmianę prawną dającą osobom w ciąży dostęp do aborcji bez strachu przed karą i bez presji finansowej, ale za to ze wsparciem całego personelu medycznego.

Prosimy o zrozumienie naszej sytuacji jako grup odległych od stolicy, które jednakże w swych działaniach są tak samo zdeterminowane i nastawione na osiągniecie celu jak Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami:

Strajk Kobiet Zabrze
Wkurzeni Spacerowicze Legnica
Koniński Strajk Kobiet
Młodzi Razem Śląskie
Protest Kobiet Rokietnica
Kontra na prawicę
Instytut Równości
Protest Żywiec
Lokalny aktywizm praw człowieka i praw zwierząt
Malborski Strajk Kobiet
Gniezno się budzi
Manifa Łódź
Tęczowy Białystok
Syrena
Września jest kobietą
Black Venus Protest
Młoda Zaraza
W naszej sprawie
Kolektyw PyRA
NFB Nowy Byt Feministyczny
Studencki Komitet Równościowy
Strajk Kobiet Lubliniec

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rozmowy Strajku: szczyt NATO i wojna w polskim rządzie [wideo]

NATO podgrzewa międzynarodową atmosferę, choć i tak jest gorąco. (Rozmowa nagrana 29 czerw…