Litewski parlament zajmie się poprawką zgłoszoną przez Linasa Balsysa, przewodniczącego Litewskiej Partii Zielonych. Chce on zakazać cyrków ze zwierzętami i ukrócić przemyt dzikich zwierząt.

Niedźwiedzie są nadal jednym z najczęściej wykykorzystywanych gatunków zwierząt w przemyśle rozrywki, fot. torange.biz

Balsys, dawniej dziennikarz, jest też byłym rzecznikiem prasowym prezydent Dalii Grybauskaitė i twórcą Instytutu Zielonej Polityki. Wśród swoich rodaków postrzegany jest jako niepoprawny idealista. Na początku 2017 zasłynął kontrowersyjnym i mówiąc delikatnie, niewiele mającym wspólnego z rzeczywistością pomysłem rewizji granic (chciał, aby Obwód Kaliningradzki odebrać Rosji i włączyć do Litwy). Teraz jednak zgłosił przełomową poprawkę, likwidującą na Litwie cyrki z udziałem zwierząt.

Balsys chce nie tylko zakazać występów z udziałem zwierzat, ale też nie chce, aby takie cyrki w ogóle miały wstęp na teren Litwy: -Takie zwierzęta o uszkodzonej psychice stanowią zagrożenie także dla bezpieczeństwa ludzi. Występy współczesnych cyrków, które przyciągają rzesze widzów na całym świecie, już dawno obywają się bez wykorzystywania zwierząt – mówił, uzasadniając swój pomysł. Zwrócił uwagę na niedawną awanturę wokół cyrku w Szawlach, gdzie kontrola wykazała, że cyrkowy słoń przetrzymywany był w dwa razy za małej klatce niż pozwalają na to przyjęte zapisy.

W ubiegłym roku ministrowie środowiska państw członkowskich UE przyjęli plan działania przeciwko nielegalnemu handlowi dzikimi zwierzętami i egzotycznymi roślinami. Ma on zostać wdrożony do 2020 roku. Europosłowie na razie dość oględnie, lecz napomykają o tym, że w ramach programu na terenie UE może zostać wprowadzony zakaz występów cyrkowych z udziałem zwierząt.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd stawia na wyzysk po amerykańsku – w Radomiu powstanie fabryka – więzienie

Za pieniądze z Funduszy Norweskich rząd Zjednoczonej Prawicy zamierza postawić „więz…