Restauracje, kluby fitness, siłownie nadal pozostaną zamknięte.  -Obowiązujące prawo jest jednoznaczne. To nie wynika z widzimisię władzy, ale z przesłanek dotyczących transmisji wirusa – mówił dziś rzecznik ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z serwisem PAP. Lider PSL Kosiniak-Kamysz grozi rządowi pozwem.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że w siłowniach, restauracjach i klubach fitness najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem Covid-19. Galerie handlowe rząd postrzega jako bezpieczniejsze miejsce, dodatkowo od 1 lutego przestaną obowiązywać godziny seniora. Restauracje, kawiarnie i wszystkie lokale gastronomiczne nadal mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos, i z tego powodu branża zapowiada masowe pozwy zbiorowe, a część przedsiębiorców mimo zakazu otworzyła lokale. Andrusiewicz zapowiada, że rząd im nie odpuści: mają nastąpić kontrole i kary od sanepidu, które mogą wynieść nawet 30 tys.

Lider PSL Kosiniak- Kamysz stanął po stronie przedsiębiorców, którzy są na skraju plajty, i apeluje do rządu o otwarcie gospodarki w reżimie sanitarnym. – Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest trwanie w lockdownie- powiedział w TVN 24. Zagroził, że „jeśli rząd tego nie zrobi, wystąpimy z pozwem zbiorowym do Skarbu Państwa w imieniu pracodawców, przedsiębiorców i pracowników”.

Kosiniak- Kamysz poinformował też o przygotowywanym projekcie ustawy o odszkodowaniach dla przedsiębiorców, na podstawie której prywatne biznesy miałyby otrzymać od państwa zwrot nawet do 70 proc. strat poniesionych w wyniku pandemii.

W rozmowie z TVN24 lider PSL ostrzegał też przed uzasadnionym buntem społecznym, który rośnie z każdym tygodniem lockdownu. Mówił też o „miliardach wypłacanych z tarcz, które nie zastąpią aktywności osobom, które chcą pracować”. Tarcze również nie objęły wszystkich pracowników, a rządowa pomoc jest niewystarczająca – narzekają przedsiębiorcy.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zamknięcie hoteli, gastronomii i branży fitness potrwa jeszcze minimum dwa tygodnie. Również minister Czarnek zapowiedział, że starsze dzieci z klas 4-6 nadal nie wrócą do szkół i muszą korzystać z nauczania zdalnego.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…