8. Łódzki Marsz i Maraton Równości, to wydarzenie, które wystartuje już w poniedziałek 16 kwietnia – a jego punktem kulminacyjnym będzie wielki marsz w przyszłą sobotę. Przejdzie ulicami Łodzi pod hasłem „Kobiety wszystkich płci – łączmy się!”.

fot. Facebook.com

Wydarzenie organizuje Fabryka Równości. „21 kwietnia będziemy maszerować i krzyczeć, że wszyscy jesteśmy kobietami, czcząc tym samym pamięć Polek, które dokładnie wiek temu wywalczyły prawa obywatelskie i przeciwstawiając się sztucznym podziałom prawnym, kulturowym i społecznym” – zapowiadają organizatorzy.

Jak podaje queer.pl, marsz rozpocznie się na Starym Rynku o godzinie 12.00. Następnie przejdzie aż do ulicy Piotrkowskiej 217, gdzie odbywać będzie się Street Food Festival.

Marsz poprzedzi tydzień przygotowań oraz edukacyjnych eventów. Szykują się panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy filmów. Tu można znaleźć pełną rozpiskę planowanych imprez. Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom zaproszą na pokaz filmów z cyklu „Rewolucyjne kino kobiet”; we wtorek 17 kwietnia odbędzie się warsztat o zabawkach erotycznych (miejsca na niego zniknęły w mgnieniu oka), Koło Naukowe Badaczy Gier Uniwersyetu Łódzkiego planuje natomiast wykład o nieheteronormatywności prezentowanej przez twórców gier komputerowych i wideo. Będzie można podyskutować również po angielsku – o transpłciowości, feminiźmie. Wydarzenie to powstało w odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie tematem anglojęzycznych studentów, którzy przyjeżdżają do Łodzi w ramach programu Erasmus.

Przede wszystkim jednak celem całego marszu i towarzyszących mu wydarzeń jest przypomnienie rządzącym o istnieniu całkowicie lekceważonej przez nich grupy społecznej: „Władza musi wiedzieć, że nie będziemy cicho, bo chcemy żyć w kraju demokratycznym, otwartym na różnorodność i szanującym prawa człowieka. Choć będziemy tańczyć, chociaż tego jednego dnia pozwolimy sobie być razem w akceptującej, przyjaznej atmosferze, to nie zapominamy, po co tak naprawdę tu przyszłyśmy. Chcemy zamanifestować nasze wartości i polityczne postulaty. Jako kobiety wszystkich płci, a upraszczając – jako ludzie żądamy zapewnienia i zagwarantowania nam elementarnych, fundamentalnych praw”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: związki zawodowe znowu w natarciu

Związki zawodowe przypomniały, że pomimo szalejącej pandemii COVID-19 związane z nią ogrom…