„Uważamy, że o historii można opowiadać w sposób ciekawy, nowoczesny i efektowny” – zapowiadali organizatorzy łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. 30 kwietnia pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego można było zobaczyć multimedialną  prezentację poświęconą walkom klasowym w mieście włókniarzy.

Nocne obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, 30 kwietnia 2017 Łódź / fot. Piotr Nowak

W nocnej scenerii przy efektownie podświetlonym laserowymi promieniami monumencie zebrało się wczoraj kilkadziesiąt osób. W Łodzi nie zaplanowano bowiem w tym roku pierwszomajowego pochodu, decydując się na inną konwencję zapoznania mieszkańców z ideą walki pracowniczej. Pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Rewolucji 1905 roku odbyła się prezentacja poświęcona historii łódzkich strajków i potyczek pomiędzy pracą a kapitałem. Potem przemawiali przedstawiciele organizatorów – partii Razem, Inicjatywy Polska, Krytyki Politycznej oraz grupy Dziewuchy Dziewuchom.

– Przy okazji Święta Pracy, przypadającego 1 maja, chcielibyśmy przypomnieć o tym miejscu, bo tu kiedyś również stoczyła się bitwa. Na pomniku są trzy daty – 1905, 1906 i 1907 rok. Wtedy łódzcy włókniarze i włókniarki walczyli o swoje prawa, o lepszy byt, godność i ośmiogodzinny dzień pracy. W Łodzi zginęło prawie 2 tys. osób – mówił lider lokalnych struktur Inicjatywy Polska Dariusz Joński.

Pozostali mówcy zwracali uwagę na problem łamania praw pracowniczych w Polsce, podkreślając, że najskuteczniejszym sposobem na poprawę obowiązujących standardów jest wspólna, dobrze zorganizowana walka i zrzeszanie się w związkach zawodowych. Zaakcentowano też znacznie pracy reprodukcyjnej, wykonywanej głównie przez kobiety, zaznaczając, że praca taka również jest naznaczona wyzyskiem. Przedstawicielka Dziewuchy Dziewuchom mówiła też o konieczności kontynuowania walki przeciwko konserwatywnej władzy, dążącej do ograniczenia wolności wyboru i praw kobiet.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…