„Precz z caratem, niech żyję rewolucja” – tak skandował kilkusetosobowy tłum podczas ubiegłorocznych obchodów jednego z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej klasy pracującej. W tym roku ma być jeszcze ciekawiej.

Uroczystości z okazji rocznicy Rewolucji 1905 roku odbędą się w Łodzi już po raz czwarty. Dzięki sprawnym działaniom organizatorów – działaczy miejscowego Klubu Krytyki Politycznej, z roku na rok czerwcowe wydarzenia są coraz ciekawsze i bardziej efektowne. W 2015 roku widzieliśmy spektakl Teatru Chorea, słuchaliśmy Warszawskiego Chóru Rewolucyjnego „Warszawianka”, ale clue programu był przemarsz ulicami centrum miasta. Demonstracja profesjonalnie prowadzona przez wodzireja była połączeniem ulicznego protestu z artystycznym happeningiem. Kiedy kilkusetosobowy tłum skandował „Rewolucja!” po plecach przechodziły ciarki.

Patronat nad tegorocznymi obchodami objęła, podobnie jak w poprzednich latach,  prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Na podobny gest nie można było natomiast liczyć ze strony nie kryjącego się z sympatią dla prawicowych ekstremistów łódzkiego wojewody. Zbigniew Rau odrzucił propozycję. Patronat medialny objęły natomiast Ale Historia, Histmag.org, Le Monde Diplomatique – edycja polska, obywatel, TVP Łódź. Miasto Ł – Łódzka Gazeta Społeczna oraz Radio TOK FM.Uczestnicy wydarzenia otrzymają również kolejne wydanie gazety historycznej „Łodzianka”. Nie zabraknie oczywiście pokazów teatralnych i pieśniarskich, a jednym z ciekawszych punktów programu będzie inscenizacja rozprawy łódzkich rewolucjonistów z antysemickimi wichrzycielami.

W przesłanym do mediów oświadczeniu organizatorzy przypominają dlaczego organizują obchody rewolucyjnych zdarzeń sprzed 111 lat.

„Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Łodzi. W tym masowym zrywie społecznym i narodowym uczestniczyły dziesiątki tysięcy mieszkańców i mieszkanek. Łódź w latach 1905-1907 zasłynęła na całym świecie z bojowej postawy robotników i robotnic. Walczono nie tylko o zmiany polityczne, takie jak ustanowienie republiki demokratycznej, wolność słowa i wyznania czy zaprzestanie rusyfikacji. Demonstrowano i strajkowano domagając się godnych warunków pracy i życia. Żądania ekonomiczne zakładały m.in. skrócenie dnia pracy do 8 godzin, ubezpieczenie pracowników na wypadek starości (emerytura) – od nieszczęśliwych wypadków czy śmierci, ustanowienie pomocy lekarskiej dla pracowników i ich rodzin, a w końcu – możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych, uzyskanie prawa do dwutygodniowego urlopu czy założenie bezpłatnych szkół początkowych dla dzieci” – czytamy w manifeście. 

Obchody rozpoczną się w sobotę, 18 czerwca na rogu ulic Wschodniej i Rewolucji 1905 roku. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj. 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. STOP WOJNIE!
    Przeciwników drażnienia „Niedźwiedzia” i sponsorowania Ukraińców, nazywa się w RP rusofilami, a nawet szpiegami!
    Do reflefeksji!

  2. lewicowość lewicowością, rewolucja rewolucją, ale najważniejsze, że można znowu „Ruskim” dowalić

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polacy popierają protest medyków. Z pewnym zastrzeżeniem

W sprawie protestu medyków pojawił się kolejny sondaż. Komentatorzy twierdzą, że świadczy …