Już dwa spory zbiorowe trwają w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. W pierwszy pielęgniarki weszły z powodu płac. Nowy dotyczy warunków pracy.

fot. Wikimedia Commons

Przewodnicząca zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w placówce, Anna Matysek, podkreśla, że między dyrekcją szpitala a pielęgniarkami nie ma porozumienia i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miałoby zostać osiągnięte. Związkowczyni stwierdziła w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”, że warunki pracy pielęgniarek sukcesywnie się pogarszają: doświadczone pielęgniarki odchodzą, inne są przepracowane i przeciążone psychicznie, przez co odchodzą na zwolnienia, a atmosfera w szpitalu konsekwentnie gęstnieje.

Czego domagają się pielęgniarki? W pierwszej kolejności zwiększenia zatrudnienia, by nie powtarzały się sytuacje, w których dyżur w określonych godzinach pełni jedna osoba. – Domagamy się też przywrócenia stanowiska salowych, sanitariuszy i noszowych przypisanych do poszczególnych klinik oraz zmiany regulaminu wynagradzania i stworzenia siatki płac zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami – wylicza Anna Matysek. Obecnie gdy pielęgniarki, noszowi i sanitariusze nie są przypisani do konkretnych placówek, a jedynie do nich delegowani przez dyrekcję, w istocie zmusza się ich do natychmiastowego przystępowania, zanim zapoznają się ze specyfiką oddziału, jego rozplanowaniem i organizację.

W szpitalu trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, zbadać sytuację zamierzają niezależnie od niej także wojewoda lubelski oraz NIK. Do czasu zakończenia pracy PIP kierownictwo placówki nie chce komentować sprawy w mediach.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Zaprzysiężenie Dudy: Lewica przyszła w kolorach tęczy. „To symbol walki o wolność’

„Będziemy z tęczą i z przypomnieniem, że ludzie to ludzie. Równość to równość. Miłoś…