Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent Brazylii, uwolniony w listopadzie z więzienia w Kurytybie, gdzie został osadzony na podstawie fałszywych oskarżeń, by wyeliminować go z wyborów prezydenckich na rzecz Jaira Bolsonaro ze skrajnej prawicy, udzielił wywiadu szwajcarskiej telewizji RTS, w którym zapowiada zwycięstwa lewicy nie tylko w swoim kraju, ale i w Chile, Francji i innych krajach.

Lula wśród ludzi, oglobo

„Jeśli jest coś, czego nauczyłem się w życiu, to walka. Kiedy przegrywałem wybory, wracałem do domu, by przygotować się do następnych. Dziś więc szykuję się, by pomóc Brazylii przywrócić demokrację” – mówił 74-letni Lula, który rządził Brazylią w latach 2003-2011.

„Rozczarowanie lewicą jest raczej zjawiskiem europejskim. Fernandez wygrał wybory w Argentynie, a gdyby doszło do wyborów w Chile wygrałaby lewica, to samo w Brazylii” – dodał

Zdaniem Luli, Jean-Luc Mélenchon (Nieuległa Francja) może wygrać wybory prezydenckie dając przykład reszcie Europy. „Tylko on może zastopować francuską skrajną prawicę (Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen). Musi w to wierzyć: nikt się nie nie spodziewał, że robotnik-metalurg (tzn. Lula) zostanie prezydentem Brazylii”.

Pytany o wybory w USA, odpowiedział, że gdyby mógł głosować, poparłby Berniego Sandersa, lecz przy okazji skrytykował Stany Zjednoczone: „Nawet jeśli to najbogatszy kraj na świecie, najbardziej agresywny militarnie, jedyny, który użył broni jądrowej, to nie jest jednak właścicielem świata”.

Lula spotkał się w Rzymie z papieżem Franciszkiem , którego uważa za „obrońcę równości”: „Nie powiedziałbym, że to lewicowy papież, ale broni tego, czego nauczał Jezus”. Jego zdaniem, „Jezus był z lewicy, gdyż bronił ubogich, sprawiedliwości społecznej, i głosił, że wszyscy powinni być równo traktowani. I tego samego chcemy. Żeby ci, którzy pracują, byli traktowani z szacunkiem. Nie da się tolerować faktu, że jedna osoba posiada 200 miliardów dolarów, podczas gdy miliony ludzi umiera z głodu.”

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…