Władze bałkańskiego kraju zamknęły granicę z Grecją, aby uniemożliwić przedostanie się imigrantów na swoje terytorium. Kiedy tłum ludzi próbował szturmować przejście graniczne, policja zastosowała brutalne represje. Rząd w Skopje wprowadził stan wyjątkowy.

Atak sił policyjnych na imigrantów, granica macedońsko-grecka /twitter.com
Atak sił policyjnych na imigrantów, granica macedońsko-grecka /twitter.com

Przy granicy grecko-macedońskiej zebrało się dziś rano ok. 3 tysięcy uchodźców, którzy od kilkudziesięciu godzin koczowali na dzielącym oba kraje pasie ziemi niczyjej. Nie mogli się przedostać do Macedonii, gdyż władze tego kraju dwa dni temu zamknęły granicę z południowym sąsiadem, rozlokowując na jej całej długości oddziały wojska i policji. Gdy tłum zdesperowanych migrantów próbował się przedostać przez drogę przy jednym z posterunków, macedońscy policjanci użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych. Jak donosi agencja Reutera – kilkanaście osób zostało rannych, w tym poważne obrażenia odniosło jedno dziecko.

Konserwatywny rząd Nikoły Gruevskiego w ostatnich tygodniach zaostrzył politykę migracyjną. Niemal codziennie dochodzi do akcji represyjnych przeciwko przybyszom z Afryki i Bliskiego Wschodu. W tym celu został wprowadzony stan wyjątkowy. 15 sierpnia na stacji kolejowej w miejscowości Gewgelija funkcjonariusze zaatakowali grupę migrantów, którzy usiłowali się dostać do jednego z pociągów, jadącego w do Serbii. Kilka osób zostało rannych.

Wiele wskazuje na to, że władza wypowiadając wojnę imigrantom próbuje odwrócić uwagę społeczeństwa od licznych skandali korupcyjnych i oskarżeń o masowe stosowanie podsłuchów, wysuwanych przez macedońską opozycję.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. a czy ta policja przypadkiem nie broniła zgodnie z prawem granicy państwowej przed próbą jej nielegalnego przekroczenia?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jeszcze o zamieszkach w Machaczkale

Po przybyciu w niedzielę 29 października do Machaczkały samolotu z Tel Awiwu, lokalni mies…