„Nie należy wam się nic, nawet cegiełka. Ale znajcie łaskę pana, oddamy wam tonę gruzu. Macie to, i zapchajcie się tym, oto wasze mienie”- mówił działacz Młodzieży Młodzieży wysypując gruz pod ambasadą Izraela.

„Nic wam się nie należy”

Nasza Młodzież Wszechpolska wysypała taczkę gruzu oraz postawiła tabliczkę z napisem „OTO WASZE MIENIE” pod budynkiem ambasady Izraela w Warszawie. Tym gestem postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec „żydowskich roszczeń”, czyli sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o restytucji majątków przed II Wojną Światową. Chociaż nowelizacja nie dotyczy wyłącznie majątków żydowskich, a wszystkich roszczeń, antysemici bardzo lubią grać tą kartą. Happening zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską pod ambasadą Izraela przy ul. Krzywickiego w Warszawie jest kolejnym tego przejawem.

– Nie należy wam się nic, nawet cegiełka. Ale znajcie łaskę pana, oddamy wam tonę gruzu. Macie to, i zapchajcie się tym, oto wasze mienie – mówi na filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych jeden z działaczy MW.

Gmina Żydowska domaga się reakcji prezydenta

Na akcję Wszechpolaków natychmiast zareagowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. „Uważamy, że wysypanie przez Młodzież Wszechpolską gruzu przed Ambasadą Izraela w Warszawie i ustawienie tablicy z napisem „OTO WASZE MIENIE” to pierwsze, realne i niepokojące skutki prac nad nową ustawą blokującą roszczenia o mienie pozostałe po wymordowanych polskich Żydach”- czytamy w oświadczeniu GWŻ. Zarząd GWŻ domaga się stanowczej reakcji prezydenta Dudy i potępienia działań antysemickich działaczy. Ambasada Izraela w Polsce nazwała nowelizację „niemoralnym prawem”.

Oświadczenie GWŻ

„Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wiąże się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., który stwierdził, że możliwość unieważnienia nawet po kilkudziesięciu latach decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa jest niezgodna z Konstytucją. Zmiana przegłosowana przez Sejm wprowadza zasadę, że po 10 latach od wydania takiej decyzji nie stwierdzałoby się jej nieważności, ale możliwe byłoby orzeczenie o naruszeniu prawa przy jej wydawaniu. Natomiast po 30 latach postępowanie nie byłoby wszczynane w ogóle.” Pisze portal Jewish.pl.

USA i Izrael przeciwne nowelizacji- uniemożliwi odzyskiwanie żydowskiego mienia

Nowelizacja jest krytykowana zarówno przez władze Izraela i USA, które uważają że znacząco utrudni albo uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego. Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest innego zdania. W oświadczeniu napisali, że „Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holocaust, który był zbrodnią popełnioną przez okupantów niemieckich m.in. na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ofiarami zbrodni niemieckich były miliony obywateli II RP”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Amerykanie nie dojadają

Okres pandemii wycisnął piętno na gospodarstwach domowych w USA. Ubóstwo żywnościowe wzros…