Sławomir Cenckiewicz, znany „biografista” Lecha Wałęsy i naukowa sława uczelni ojca Tadeusza Rydzyka dostał posadę w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Sławomir Cenckiewicz zajmie się reformą archiwów wojskowych w MON, fot. wikimedia commons
Sławomir Cenckiewicz zajmie się reformą archiwów wojskowych w MON, fot. Wikimedia Commons

Historyk, zatrudniony niegdyś w IPN, teraz zajmie się w MON reformą archiwów wojskowych. Został powołany przez Antoniego Macierewicza na stanowisko Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Reformy Archiwów Wojskowych oraz pełniącego obowiązki dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego. W praktyce oznacza to, że MON planuje powołanie nowej jednostki – Wojskowego Biura Historycznego, które poprowadzi Cenckiewicz. W skład nowego bytu wejdą takie jednostki jak Centralne Archiwum Wojskowe, Wydział Badań Naukowych (razem z redakcją „Przeglądu Historyczno-Wojskowego”) i Centralna Biblioteka Wojskowa.

– Jest to pierwszy etap reformy w obszarze archiwistyki wojskowej, której celem jest powołanie Wojskowego Biura Historycznego. Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trwają też prace nad przekazaniem akt ze zbioru zastrzeżonego do Instytutu Pamięci Narodowej. Termin ich zakończenia, na tym etapie, jest trudny do określenia – poinformował rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

To dwie najważniejsze decyzje, które zapadły w MON w ostatnim czasie. O decyzji odtajnienia dokumentów specsłużb PRL pisaliśmy tutaj.

45-letni Sławomir Cenckiewicz zaczął być pupilkiem Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w 2006 r., jako szef Komisji Likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych i doradca pełnomocnika ds. powołania Służby Kontrwywiadu Wojskowego – Antoniego Macierewicza. Popełnił również około 200 różnych publikacji, z których najbardziej znana była biografia polityczna Lecha Wałęsy – to od niej rozpoczęła się awantura o „Bolka”. Cenckiewicz napisał ją wspólnie z Piotrem Gontarczykiem. Książkę wydał IPN.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…