Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął wczoraj prezydenta Andrzeja Dudę na „śniadaniu roboczym” w Paryżu, by wyrazić solidarność z Polską, która „chroni granic Unii Europejskiej” przed migrantami, co Macron uważa za „konieczność”. Przy okazji wezwał do „pogłębionego dialogu” na temat „niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości”.

 

Francja sama stosuje „push-backi”, tj. siłowe odsyłanie migrantów za granicę bez możliwości złożenia prośby o azyl, szczególnie na pograniczu włosko-francuskim, gdzie Afrykanie i inni, którzy przepłynęli Morze Śródziemne, próbują nielegalnie przekraczać granicę. Według komunikatu Pałacu Elizejskiego, Macron uważa, że ochrona granic zewnętrznych Unii musi być „skuteczna” i jednocześnie „szanować nasze wartości”, których dyskretnie nie sprecyzował.

Francja w pełni popiera narrację polskiego rządu na temat organizowania przez rząd białoruski „kryzysu migracyjnego”, który miałby być zemstą za sankcje europejskie nałożone na Białoruś po wyborach w zeszłym roku, uznanych za nieprawidłowe. W tej sytuacji sprawa spornego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego na temat pierwszeństwa prawa krajowego przed europejskim nie była priorytetowa. Francja sama pozostaje w sporze z TSUE (Trybunałem Sprawiedliwości UE) na podobny temat.

Zdaniem Macrona, sprawę tę da się załatwić poprzez rozmowy, które „pozwolą rozwiązać trudności związane z orzeczeniem polskiego TK”. Ogólnie rzecz biorąc francuski prezydent był „dobrym policjantem” w porównaniu z jego sekretarzem stanu ds. europejskich Clementem Beaunem, który straszył Polskę sankcjami finansowymi. Macron w ogóle o tym nie mówił. Wolał traktować Dudę jako sojusznika, szczególnie w kwestiach energetycznych. Duda poparł „wagę energii atomowej”, która ma „wzmocnić niezależność Unii od krajów trzecich.”

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …