Mężczyzna w szerokim rozkroku zajmujący dwa miejsca w wagonie metra- to widok, który codziennie doprowadza do szału tysiące pasażerek komunikacji miejskiej. Problem ten postanowiły rozwiązać władze hiszpańskiej stolicy.

Pierwszy był Nowy Jork. Tam w 2015 roku regulamin metra został poszerzony o zakaz zajmowania dwóch miejsc, odnoszący się głównie do mężczyzn, którzy w ramach kulturowego nawyku nie mają problemu z szerokim rozkrokiem. Władze NY nakazały umieszczenie naklejek z przekreśloną postawą ciała, a także wprowadziły kary finansowe za złamanie przepisu.

Tą samą drogą poszedł Madryt. Od niedawna w tamtejszym metrze znajdują się naklejki informujące pasażerów o zakazie szerokiego rozkroku. Zostały umieszczone obok zakazu palenia tytoniu, jedzenia, śmiecenia i trzymanie nóg na siedzeniach. Nie wiadomo czy przekroczenie przepisu skutkuje nałożeniem kary porządkowej czy zakaz ma wyłącznie charakter zalecenia. Wprowadzenie regulacji było poprzedzone kampanią prowadzoną przez ruchy feministyczne i postępowe. Pomysł zyskał akceptację lewicowej burmistrz Madrytu Manueli Carmeny.

Czy jest szansa na podobne zmiany w warszawskim metrze? – Nie ma jeszcze prowadzonych w tej sferze badań, jednak na podstawie moich obserwacji i licznych zdjęć na portalach społecznościowych można stwierdzić, że ten problem nie omija ani Warszawy, ani Polski – powiedziała dla Strajk.eu Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka. – Niektórzy tłumaczą, że mężczyźni nie mogą inaczej siadać, bo może to powodować dyskomfort, co jest bzdurą. Tu chodzi o kwestie dotyczące socjalizacji: utarło się, że mężczyzna ma prawo zajmować więcej przestrzeni i nie zważa na to, czy ktoś może się do tego dopasować czy nie. I to jest obserwowane od lat – dodaje Piotrowska.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Lewica i feministki to chore sztuki. Nigdy nie wygracie wyborów. Kazdy robol rechocze ze śmiechu. Kompromitacja dzień po dniu.

  2. Szeroki rozkrok to nie wina facetów. To sprawka ewolucji, w trakcie której utrwalił się ten sposób siedzenia, by zapobiec przegrzewaniu jąder. Przegrzewanie męskich klejnotów powoduje niepłodność, a ta wymaga nakładów na rozród wspomagany próbówką i obciążanie budżetu i katolickich sumień:)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…