Tatrzański Park Narodowy zdecydował się na zamknięcie szlaków „ze względów przyrodniczych”. Co wpłynęło na decyzję o zamknięciu najbardziej popularnych rejonów turystycznych i narciarskich?

Wczoraj w sieci pojawił się film udostępniony przez portal Tatromaniak, na którym widać małego niedźwiadka, który wyszedł w gawry i zjechał po stromym zaśnieżonym zboczu na szlak turystyczny pod Małym Kościelcem. TPN natychmiast podjął decyzję o zamknięciu całego rejonu doliny Gąsienicowej, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo niedźwiedziej rodzinie.

Nagranie jest dostępne TU.

Takie sytuacje jak ta, są zupełnie normalne i często się zdarzają. Na wiosnę małe niedźwiadki oddalają się od gawry, by nabrać nowych umiejętności i kompetencji życiowych. Matka obserwuje je i pozwala uczyć się samodzielności, mówił w rozmowie z naszym portalem Filip Zięba, specjalista od niedźwiedzi, wicedyrektor TPN.

– Najważniejsze, żeby niedźwiedzie miały teraz zapewniony spokój. Zazwyczaj kiedy takie sytuacje się zdarzają w dzikim terenie nie musimy reagować. Tu jednak stało się to na uczęszczanym szlaku turystycznym, dlatego podjęliśmy decyzję o jego natychmiastowym zamknięciu do odwołania. Matka czasem wraca po młode, czasem nie. Jeśli w pobliżu byliby ludzie, matka na pewno nie będzie chciała po niego wrócić. Cały czas obserwujemy rozwój wydarzeń. Sytuacja jest dynamiczna, jednak to jest przyroda, nic niepokojącego się nie dzieje i sytuacja jest zupełnie normalna. Niedźwiadek jest niedaleko gawry, zobaczymy co się będzie dalej działo. Wiemy, że drugi z młodych też opuścił gawrę i bada okolicę. Najważniejsze jest teraz aby nikt im nie przeszkadzał- komentował Filip Zięba.

TPN zamknął dostęp do odwołania w następujących rejonach:
1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
2. Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
3. Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
4. Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
5. Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
6. Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
7. Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)

Zakaz dotyczy też „dróg wspinaczkowych i linii udostępnionych dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.”- czytamy w oświadczeniu TPN.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…