1 marca 2017 r. Finlandia dołączy do grona krajów, w których pary jednopłciowe będą mogły zawrzeć związek małżeński na dokładnie takich samych zasadach, jak heteroseksualiści.

https://pixabay.com/pl/duma-lgbt-banderą-tęcza-wspólnoty-

Geje i lesbijki mogą w Finlandii wchodzić w rejestrowane związki partnerskie od 2002 r. Dyskusja na tym, by pójść dalej i dać im prawo również do zawarcia małżeństwa trwała co najmniej od 2010 r. Wtedy nieznaczna większość fińskich parlamentarzystów była przeciwna takiemu krokowi. Już jednak w roku następnym polityczny klimat zaczął się zmieniać. Ostatecznie w 2014 r. przyjęto odpowiednią ustawę, w marcu 2015 r. podpisał ją prezydent Sauli Niinistö. Zanim weszła w praktyce w życie, konieczne było jednak znowelizowanie jeszcze innych przepisów, co trwało przez kolejne niecałe dwa lata.

W ostatniej chwili prawo do zawarcia związku małżeńskiego chcieli odebrać lesbijkom i gejom działacze nacjonalistycznej, eurosceptycznej i konserwatywnej Partii Finów, obecnej w parlamencie od 2015 r. Udało im się zebrać 50 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą sprzeciwu wobec ustawy w sprawie małżeństwa (wcześniej, podczas prac nad jej opracowaniem, inne inicjatywy obywatelskie wyrażały jeszcze bardziej masowe poparcie dla niej). Parlament przegłosował jednak zachowanie jej w mocy, a to oznacza, że zakładana data wejścia w życie – 1 marca 2017 r. – pozostaje aktualna. Zgodni w tej sprawie byli zarówno socjaldemokraci, jak i liberałowie z Partii Koalicji Narodowej.

Po wejściu w życie fińskiego prawa małżeństwa jednopłciowe będą legalne w całej Skandynawii.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Strajk w Solarisie: pracownicy wygwizdali prezesa. Jutro rozmowy związków z zarządem

Strajk w Solarisie trwa czwarty dzień. Po raz pierwszy do protestujących pofatygował się p…