– Nie możemy pozwolić, by stare uprzedzenia były silniejsze od miłości – oznajmiła prezydent Chile Michelle Bachelet, kierując do parlamentu projekt ustawy umożliwiającej małżeństwa osób tej samej płci. Kiedy zostanie przegłosowana?

Protest na rzecz umożliwienia osobom LGBT zawierania małżeństw. Teraz ich postulaty są w Ameryce Łacińskiej stopniowo realizowane / fot. Wikimedia Commons

W 2015 r. Chile wprowadziło, po burzliwej debacie parlamentarnej, rejestrowane związki partnerskie dla osób homoseksualnych. Michelle Bachelet obiecała wówczas, że przygotuje projekt ustawy, która pozwoli im zawierać małżeństwa. Stało się tak w poniedziałek. Głowa państwa wygłosiła również specjalne oświadczenie. – Nie możemy pozwolić, by stare uprzedzenia były silniejsze od miłości. (…) Postąpiłam tak, bo jestem przekonana, że nie jest etyczne ani sprawiedliwe nakładać na miłość sztuczne ograniczenia, ani by odmawiać podstawowych praw tylko ze względu na płeć osób, które są razem – powiedziała. Przygotowany w pałacu prezydenckim projekt pozwoli osobom homoseksualnym nie tylko zawierać związki małżeńskie, ale i adoptować dzieci.

Kadencja prezydencka Michelle Bachelet kończy się w marcu przyszłego roku. Nie wiadomo, czy do tego czasu ustawa o małżeństwach zostanie przyjęta. W listopadzie Chilijki i Chilijczycy będą głosować w wyborach parlamentarnych. Aktualnie prezydencka koalicja Nueva Mayoría ma w teorii większość, ale jest wewnętrznie podzielona, a część jej deputowanych deklaruje konserwatywne poglądy w sprawach małżeństwa i rodziny.

W ostatnich latach w Ameryce Łacińskiej małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane w Argentynie, Brazylii, Meksyku i Urugwaju.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Nie możemy pozwolić, by stare uprzedzenia były silniejsze od miłości.”

    Tylko dlaczego ma to działać wybiórczo i tylko w odniesieniu do zboczeńców? A co z silną miłością heteroseksualną, jeśli jeden z partnerów ma 14-15 lat? Wiele kobiet i mężczyzn za tę „silną miłość” siedzi w ciupie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protest w Poznaniu. Władze miasta obiecały, że nie będzie podwyżek i od 10 lat słowa dotrzymują

Jak wspominają pracownice żłobków, ówczesny prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, w 2011 r…