Tęczowy orzeł powraca – i znowu wywołuje zgorszenie: w Częstochowie biegły sądowy uznał, że taki transparent na równościowej demonstracji nie stanowi profanacji symboli narodowych, ale bydgoska policja i tak nie pozwoliła eksponować go podczas niedzielnej Manify.
Organizatorzy Manify w Bydgoszczy chcieli, by orzeł w tęczowych barwach powiewał nad zgromadzeniem uczestników marszu przy Placu Wolności w centrum miasta. Jednak czwórka policjantów obserwujących wydarzenie zmusiła ich do zmiany planów. Jeden z funkcjonariuszy poprosił Karolinę Kozłowską, działaczkę Razem i przewodniczącą zgromadzenia, o zdjęcie flagi. Tęczowy orzeł pojechał na komisariat.
– Otrzymaliśmy zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia flagi. Policjanci zabezpieczyli tę flagę i teraz będziemy prowadzić śledztwo w tej sprawie – wytłumaczył „Expressowi Bydgoskiemu” st. asp. Piotr Duziak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Warto, by kujawsko-pomorska policja zapoznała się z ekspertyzą, jaką przygotował biegły w Częstochowie na temat dokładnie takiej samej flagi. Orzeł na tęczowym tle, niesiony przez uczestników Marszu Równości, stał się przedmiotem kilku zawiadomień o możliwości profanacji symboli narodowych, na Twitterze pisał o tym osobiście minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. Ekspert od heraldyki zajął jednak stanowisko, że na demonstracji niesiono nie chronioną ustawą flagę, a transparent, ponadto wizerunek orła nie został zmodyfikowany w celu profanacji czy szyderstwa. Bydgoska policja zamierza podczas śledztwa również poprosić o opinię specjalistę.
Podczas bydgoskiej Manify sprzeciwiano się przemocy i dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia. Kilkadziesiąt uczestniczek i uczestników domagało się równych wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn, walki z przemocą wobec kobiet, narzucaniem stereotypów dotyczących płci. Poruszono sprawę dostępu kobiet, także niepełnosprawnych, do opieki ginekologicznej (niedawno pisaliśmy o fatalnej sytuacji w tej kwestii). Na transparentach były też widoczne akcenty antyfaszystowskie („Bydgoszcz chromoli nazioli!”) i pokojowe („Feminizm zamiast wojen”), a oprócz odniesionego na komisariat tęczowego orła przyniesiono również tęczowe flagi.